PDA

View Full Version : Facturi leasing prin comercial



alexadi
26 September 2016, 19:01
Am si eu o problema nu imi apar la nici o firma din baza in declaratia 394 facturile de leasing generate prin modulul comercial conform procedurii, versiunea utilizata este ultima versiune 827.05. Si nici tva la incasare nu imi pune la factura cu toate ca firma este tva la plata ea deci nu mai conteaza daca este sau nu furnizorul. Stie cineva cum pot rezolva aceste probleme pentru facturile generate din contractele de leasing modulul comercial?

Irina
27 September 2016, 16:12
Pentru problema semnalata cu bifa dedus la plata v-am raspuns la celalalt post. In ceea ce priveste faptul ca nu duce factura generata din leasing in declaratia 394, testarea nu a dus la acest rezultat, factura regasindu-se in declaratie. Daca aveti conditii speciale la care eu sa nu ma fi gandit, enumerati-le.

alexadi
27 September 2016, 16:29
Nimic particular, insa am sesizat acuma cand am intrat sa verific ce ar putea fi particular ca nu aduce codul fiscal la partener.
1. Generez factura in comercial in contractul de leasing o salvez si daca ma duc in intrari/facturi si dau detalii nu are codul fiscal al partenerului (am rata 24 luna aceasta facturata, iar partenerii nu pot fi configurati in nici o firma daca nu au cod fiscal, e setat din constante) atasat alaturat poza pentru a se vedea cum arata 265
2. daca intru in intrari/facturi si dau modificare imi aduce automat codul fiscal si chiar daca dau renunta imi mentine acest cod fiscal.

Irina
28 September 2016, 13:54
M-a ajutat print screen-ul dvs. V-o duce in declaratie doar ca nu in sectiunea tva la incasare. Cu urmatoarele versiuni o veti vedea corect.