PDA

View Full Version : Preluarea de pe openapi pentru parteneri noi?



cristibelean
22 September 2016, 13:50
Incepand cu versiunea 827.05 nu mai functioneaza in WinMentor preluarea de date de pe openapi.ro?
Sau numai la mine nu merge ...?

Irina
22 September 2016, 14:42
Nu mai avem acces la baza de date openapi, incercam sa gasim o alternativa in timp util.

admin
23 September 2016, 10:00
De curand administratorii sursei OpenAPI.RO, din care ne extrageam informatiile legate de validarea partenerilor, au hotarat ca interogarea bazei lor de date se va face contra cost. In aceasta situatie, din pacate, validarea partenerilor in vechea varianta nu mai este posibila.

Din fericire, Ministerul de Finante a reusit sa definitiveze procedurile de validare online a contribuabililor.

Implemetarea noilor algoritmi privind validarea sunt in testare zilele acestea si vor fi utilizabili intr-o versiune ulterioara versiunii WinMENTOR 828.12, dar fara a fi nevoie de verificarea de structuri, inlocuirea executabilului fiind suficienta.

Va vom anunta in momentul in care noii algoritmi vor fi disponibili.

Va multumim pentru intelegere.

Echipa WinMENTOR

petrisor
25 September 2016, 10:49
In sfarsit, au reusit si aia de la finante sa definitiveze ceva.

testing
27 September 2016, 13:47
In versiunea noua, se preia cumva si starea societatii?

Aldo
31 October 2016, 10:32
La ultima versiune s-a remediat partial preluarea clientilor noi. Partial, pentru ca nu preia nr. inreg, reg. com. (J-ul). Deci, se adauga restul, iar pentru J, trebuie intrat pe site-ul ANAF si copiat de acolo, sau cerut de la client. Ca de obicei, la romani, s-a lasat neterminat...

testing
31 October 2016, 18:55
Cerinte minime?
Pe Windows Server 2003 primesc urmatoarea eroare:
282

Aldo
31 October 2016, 19:14
Nu sunt cerinte minime, Doar, trebuie sa copiezi trei fisiere din folderul Winmnet unde ai facut instalarea de veriune noua, in folderul private de unde lansezi mentorul.
Cele trei fisiere sunt: AnafConnector, libeay32 si ssleay32.

testing
01 November 2016, 06:57
Nu sunt cerinte minime, Doar, trebuie sa copiezi trei fisiere din folderul Winmnet unde ai facut instalarea de veriune noua, in folderul private de unde lansezi mentorul.
Cele trei fisiere sunt: AnafConnector, libeay32 si ssleay32.

Multumesc, a functionat.

cristibelean
01 November 2016, 11:56
In versiunea noua, se preia cumva si starea societatii?

Buna treaba pana acum ...

Dar ... Vom avea acces si la starea firmei, intr-o buna zi?

Activa/Inactiva?
TVA la incasare Da sau Nu?

Irina
01 November 2016, 11:59
Pentru tva la incasare este deja facut meniul Parteneri Actualizare tva la incasare. Nu acceseaza aceeasi baza de date, deci nu vad cum le-am putea combina intr-o singura optiune.

cristibelean
01 November 2016, 12:16
Am inteles.

Apropo de "Parteneri: Actualizare TVA la incasare" ...
Nu se pot actualiza aceste informatii de cate ori intri intr-o firma?
Am vazut ca dureaza foarte putin, ar fi o intarziere minima pentru operator ... cu beneficii ulterioare in caz ca nu am accesat actualizarea manuala.

Irina
01 November 2016, 12:56
Am sentimentul ca multi operatori nu ar fi in asentiment cu dvs. Dar cum nu pot vorbi in numele colegilor de la analiza, cel mai bine ar fi sa trimiteti un mail oficial catre producator cu cerinta de dezvoltare.

testing
01 November 2016, 16:22
Stiu ca nu este locul potrivit dar am o dilema pentru urmatoarea problema:
283

Irina
01 November 2016, 17:00
Cred ca ramanem cu dilema. Am facut si eu verificarea pe cod...fara cuvinte.

cristibelean
01 November 2016, 17:04
Am sentimentul ca multi operatori nu ar fi in asentiment cu dvs. Dar cum nu pot vorbi in numele colegilor de la analiza, cel mai bine ar fi sa trimiteti un mail oficial catre producator cu cerinta de dezvoltare.

Asa voi face ...
Probabil ati vrut sa spuneti ca multi utilizatori ai programului WinMentor vor fi in asentiment cu mine, nu?

alexadi
01 November 2016, 18:28
E stilul clasic al Organului fiscal Roman i-au anulat codul incepand cu ianuarie 2016 dar au uitat sa il scoata si din registrul platitorilor de tva la incasare. Cum mai nou daca ai o factura emisa in 2016 ca stornare a unui avans emis in trecut cu 2014 si alte cumparari si venituri nu ai si conform metotologiei o treci la randul de regularizari te scot de la tva ca timp de 6 luni nu ai avut activitate ca de factura emisa conform codului cu un tva valabil intr-o perioada anterioara in perioada curenta (situatie prevazuta de lege) nu e luata in considerare.

Irina
02 November 2016, 10:22
Asa voi face ...
Probabil ati vrut sa spuneti ca multi utilizatori ai programului WinMentor vor fi in asentiment cu mine, nu?

Nu, exact asta am vrut sa spun, ca nu vor fi in asentiment. Avem utilizatori care vor viteza si nu agreeaza nici o functionalitate in plus care sa le strice viteza...

Asta e din ciclul: greu e sa multumesti pe toata lumea....

cristibelean
03 November 2016, 11:46
Atunci sa se actualizeze cumva "in secret" :cool: si toata lumea va fi multumita ... Glumesc. Sau nu?

alexadi
03 November 2016, 13:44
Sau ca o optiune in constantele utilizatorului. Pana atunci o comanda rapida setata e singura solutie sa iti sara in ochii.

smigel
03 November 2016, 16:18
Buna ziua,
Pentru partenerii din bucuresti nu preia localitatea. Doar sectorul.
Gresesc?

Solomon Silvia
03 November 2016, 17:07
Un exemplu de cod fiscal pentru a verifica

smigel
11 November 2016, 09:39
9415443 - un cui din Bucuresti

Dar nu e vorba doar de Bucuresti.
Clinceni; Ilfov de exemplu nu este preluat.
18861828
Si multe alte localitati. Sa fie oare din cauza nomenclatorului incomplet?

Solomon Silvia
11 November 2016, 11:32
OpenApi nu se mai foloseste, preluarea se face de pe ANAF incepand cu versiunea 831.04. In cazul in care nu aveti aceasta versiune cel putin, va recomand sa efectuati un upgrade.

smigel
16 November 2016, 11:17
De pe ANAF se preia asa...

Solomon Silvia
16 November 2016, 13:38
Spuneti ca nu vi se completeaza localitatea de fapt?

testing
17 November 2016, 12:16
9415443 - un cui din Bucuresti

Dar nu e vorba doar de Bucuresti.
Clinceni; Ilfov de exemplu nu este preluat.
18861828
Si multe alte localitati. Sa fie oare din cauza nomenclatorului incomplet?
Poate nu este pusa bifa la adresa:
291

Solomon Silvia
17 November 2016, 16:43
Revin cu intrebarea: nu va preia localitatea sau nu va preia corect localitatea? Pentru ca din mesajul dvs nu este foarte clar ce se intampla.

smigel
21 November 2016, 10:25
292293294

Buna ziua,
Am revenit. In unele firme exemplul de mai sus se preia complet, in altele nu.
Preia datele firmei, dar nu importa localitatea in nomenclatorul de parteneri daca acea localitate nu exista deja in nomenclatorul de localitati.
Caut o solutie pentru a actualiza nomenclatorul de localitati, dar nu e un capat de tara. E foarte ok si asa. Localitatea se creaza in 10 secunde :)
Multumesc si scuze daca nu am formulat destul de clar problema.

alexadi
21 November 2016, 10:38
Ai incercat sa faci actualizarea la localitati din: Mentor/service/intretinere/actualizare localitati (a 2 optiune de la finalul listei cea de deasupra de la optimizare)?

smigel
21 November 2016, 10:58
Nu. Acum aflu. :)

smigel
21 November 2016, 11:24
multumesc.

MARIA
19 December 2016, 13:37
Adaug acum un partener nou cu preluale de pe anaf si nu imi aduce nr. registrul comertului.
Am mai incercat unul si tot asa face.
Ce sa-i mai fac?

Solomon Silvia
19 December 2016, 14:49
Numarul nu se aduce pentru ca in baza de date din care se face preluarea nu contine aceste informatii.

MARIA
19 December 2016, 15:17
Bine de stiut. Multumesc!