PDA

View Full Version : Tva la incasare leasing



alexadi
22 August 2016, 19:21
Buna seara,
Am si eu o problema cu ultima versiune 827.04 am doua contracte de leasing si nu imi genereaza tva la incasare factura. Firma este tva la incasare facturile au fost prinse azi dimineata cu versiunea 827.04 (generate conform proceduri din comercial) si nu imi aduce tva dedus la plata Da imi lasa NU si nu pot modifica. Ce fac in situatia asta, daca nu am facturile achitate ca nu am voie sa deduc tva?

alexadi
24 August 2016, 16:10
Stie cineva in versiunea 827.05 e revolvata si problema care exista la tva la incasare pentru facturile de leasing generate din comercial pe care nu le vede ca tva la incasare ci incorect ca tva normal.? ca versiunea 827.04 nu stie de tva la incasare pentru facturile de leasing si imi raman in sold la 31.07 si nu stiu cum sa fac sa fie corect wimentor in loc de 4428 pune 4426.

alexadi
26 September 2016, 19:03
Ciudat se pare ca nimeni nu mai foloseste modulul comercial la leasing caci sunt singurul care intampina problema? Se pare ca nici pe 827.05 nu stie sa lucreze cu 4428 aferent tva la plata pentru facturile din comercial si versiunea noua de declaratii (178.02) nu stie nici macar sa le aduca in 394 lucru care vechea versiune la declaratii stia (in iulie mi le-a adus).

Curmei Marius
27 September 2016, 11:12
Buna ziua,
Se pare ca si eu am intampinat aceiasi problema inca din luna Iulie insa fiind facturile achitate in aceiasi luna nu am bagat de seama, insa pe luna august acestea au fost achitate in septembrie si acum mi-am dat seama ca nu imi ia nici mie tva dedus la plata cu DA.
Deci ai rezolvat cumva? Ca si solutie de moment eu le-am introdus manual facturile de leasing pe August si nu din modulul Comercial.

Irina
27 September 2016, 15:30
Am verificat situatia prezentata de dvs, a fost trecuta pe lista de rezolvat.

cristibelean
30 September 2016, 10:30
Daca tot se lucreaza la modulul de leasing din comercial vreau sa semnalez si eu o problema cu care ma confrunt ori de cate ori am de facut diverse situatii pentru banci/institutii de credit pentru care pierd mult timp sa le fac desi teoretic sunt la un clic distanta:
soldurile afisate in liste "Urmarire facturare contracte achizitii leasing financiar" si "Urmarire contracte achizitii leasing financiar" arata aceleasi sume indiferent in ce luna ma pozitionez (vreau situatia, de exemplu, la luna iunie 2016, lista imi ara situatia la zi, septembrie 2016, singura solutie este sa stau sa buchisesc scadentarele si sa scad in ordine inversa din situatia data de lista ratele si dobanzile la leasing facturate inafara perioadei la care ma refer).
Mai exista acolo si alte liste dar niciuna nu ma ajuta ...
Poate situatia este la fel pentru toate tipurile de contract, nu am verificat, eu doar de leasing m-am lovit ...

alexadi
30 September 2016, 12:38
Ar fi ideal sa tina cont de luna in care afiseaza raportul si sa arate cat era in acel moment, nu ca acuma cat mai este pana la final indiferent ca te uiti in luna a 2 a contractului sau in luna a 25 iti mai arata doar lunile ramase pana la final.

Solomon Silvia
30 September 2016, 15:27
Solicitarile se trimit catre distribuitor/producator.