PDA

View Full Version : virus declaratii



alexadi
20 August 2016, 13:28
Stie cineva ce poate avea arhiva de la declaratii ca orice varianta incerc sa iau de pe server (ftp sau ftp2) imi zice zice avast ca are virus si nu ma lasa sa o salvez pe hdd, singura varianta care o pot salva este cea litle, in rest la toate aceeasi eroare, fisierul de winmentor am putut sa il iau, am incercat in versiunile vechi am putut lua orice fisier de declaratii mai putin cea curenta 178.00 (ultima) atasez caputra de ecran cu informarea de virus. 258

alexu
20 August 2016, 23:31
Cred ca poti dezactiva temporar avast, are o multime de false-positives legate Win32:Evo-gen [Susp].
Si poti trece folderul WinMent la Exclusions
Eventual scaneaza sistemul cu un soft (sau doua) anti-malware.

admin
22 August 2016, 10:21
Din experienta personala nu recomand Avast, prea multe probleme de la acces retea pana la false threats.
Majoritatea softurilor anti-virus au mai nou un modul de identificare a fisierelor suspecte pentru diferite actiuni, scanare porturi, modificare registri, etc marcandu-le ca virusi sau potentiali virusi.
Tehnologiile si optiunile de dezactivare a acestui modul difera de la soft la soft. De preferat daca lucrati cu mentor este sa dezactivati acest modul.