PDA

View Full Version : categorie taxare inversa eroare ver.826.10



alexadi
17 August 2016, 12:32
Am facut si eu ieri actualizarea la versiunea 826.10 de la versiunea 811.02 toate bune si frumoase doar ca ma trezec ca in nomenclatoarele de la toate firmele existente in baza de date la categoria taxare inversa in loc de "Material lemnos" imi scrie simplu: "Certificate de emisii gaze cu efect de sera". Sigur eroarea e interna din program caci altfel nu imi afecta toate produsele si toate firmele existenta in winemntor si e generata de faptul ca un programator a modificat codurile acestor tipuri de taxari. Cum fac ca sa nu stau sa muncesc inutil, pentru o eroare care nu trebuia sa existe, lunad la mana toate firmele si toate nomenclatoarele.

Ps: este vorba de campul "Configurari pentru declaratii" din nomenclatorul de articole

Solomon Silvia
17 August 2016, 17:04
Codurile au fost modificate ca o consecinta a modificarilor existente de la ANAF, nu pentru a da clientilor de munca. In consecinta pe Service - Conversie - Modificare valori a fost introdusa o optiune prin care puteti modifica o categorie pentru mai multe articole concomitent.

alexadi
17 August 2016, 17:16
Da dar datele din trecut nu ar trebui alterate (lucru care s-a intamplat la aceasta actualizare, ma uit si am datele modificate si in ianuarie 2016), ci doar incepand cu 01.07.2016 pt ca daca trebuie sa fac o rectificativa pentru perioada dinainte de iulie 2016 programul o sa vada cod de taxare inversa care nu corespunde cu cea ce este initial, caci se depun pe formularul vechi declaratia.

alexadi
17 August 2016, 17:46
Stie cineva care este denumirea campului pe baza caruia sa fac cautarea cand scriu fraza in service/conversie/modificare valori si aici in criterii de selectare articole (plusul albastru) in tabul Asistent SQL ca am incercat cu "(a.CategTxInv = 24)" si nu il recunoaste ca din cea ce am intele este vb de codurile de la 394 care au devenit din 24 in 23. ca sa nu stau sa imi caut manual toate articolele.

DragosE_WT
18 August 2016, 11:15
b.CategTxInv

alexadi
19 August 2016, 15:11
Mersi mult a mers perfect.