PDA

View Full Version : probleme la IESIRI-FACTURI



ella_m
12 August 2016, 15:48
:confused: Am instalat ultima versiune 826.10 și acum nu pot introduce facturile emise de cătrefirma (nu pot factura unui client). Primesc următorul mesaj și nu știu dacă eroarea este din cauza ultimei versiuni sau am eu o problemă la baza de date. Același mesaj îl primesc indiferent de Firma pe care lucrez. Mesajul este următorul:



Exception.EDatabaseError in module Mentor.exe at 000B85CC
les Table: Field `Emis Tert` not found

petrisor
12 August 2016, 15:53
Confirm si eu.

Irina
12 August 2016, 15:57
Eu va sfatuiesc sa faceti verificarea completa de structuri pe firma, si pe baza de date martor si pe luna cu datele initiale. Si daca verificarea initiala a fost facuta cu alt+q, aveti grija ca de data asta sa fie facuta normal. Lucrez pe aceeasi versiune fara probleme.

petrisor
12 August 2016, 16:13
Corect ce spune Irina. Am facut asa si e ok acum.

ella_m
12 August 2016, 16:43
Multumesc frumos. Am facut asa si este OK.

Gabi68
31 August 2016, 11:31
Buna ziua.
Nu pot introduce facturi emise catre persoane fizice care nu au fost de acord sa-mi dea CNP-ul. Am introdus domiciliul dar imi cere CNP. Am ultimele actualizari facute.Multumesc anticipat pt. sfat.

Irina
31 August 2016, 11:45
Validarea s-a introdus pentru declaratia 394. Dar...pentru persoanele fizice trebuie sa aveti ori cnp ori adresa. Conditia de baza este sa aveti bifa de persoana fizica din nomenclator pusa pe da.

Gabi68
31 August 2016, 12:59
Validarea s-a introdus pentru declaratia 394. Dar...pentru persoanele fizice trebuie sa aveti ori cnp ori adresa. Conditia de baza este sa aveti bifa de persoana fizica din nomenclator pusa pe da.

Bifa este pusa, este completata si adresa dar la salvare imi da eroare si imi cere cnp.

alexadi
31 August 2016, 13:02
Vezi daca este trecuta si localitatea, (am avut si eu problema asta cu o colega si toata adresa era completa, mai putin localitatea, dupa alegerea localitati a putut sa dea salvare la partener)

Gabi68
31 August 2016, 13:48
Vezi daca este trecuta si localitatea, (am avut si eu problema asta cu o colega si toata adresa era completa, mai putin localitatea, dupa alegerea localitati a putut sa dea salvare la partener)

Am completat: la "Date generale": nume, bifa PF, adresa( localitate, str, nr.), CI, la "Contact": adresa, la "Alte informatii: client intern. Nu am CNP pt ca nu a vrut sa-l dea. La salvare imi da eroare si imi cere CNP-ul.

MARIA
31 August 2016, 14:27
Cread ca pentru d394 model nou este neaparata nevoie de cnp.

Irina
31 August 2016, 14:29
Din atasament va arat cum e trecut partenerul meu si nu am probleme la introducerea inregistrarilor. Singura conditie dupa cum am spus mai sus, e ori localitatea ori cnp.261

Gabi68
31 August 2016, 14:34
S-a rezolvat : in constante, validare cod fiscal partener trebuie pus pe 'NU". Multumesc

Irina
31 August 2016, 14:43
E bine ca ati rezolvat. Validarea asta de pe constanta este valabila pentru salvarea partenerului. V-am fi ajutat mai repede daca spuneati ca problema e la introducerea partenerului nu a chitantei in sine.