PDA

View Full Version : Informatii importante legate de NOUL format al declaratiei 394



Solomon Silvia
13 July 2016, 14:29
Incepand cu data de 01 iulie, Declaratia 394 va fi accesibila numai in modulul DECLARATII, versiunea cu plata (nu va mai fi inclusa in versiunea LITE a modulului DECLARATII).

Clientii care au folosit pana acum versiunea LITE o pot folosi si de acum inainte pentru Declaratia 390 (VIES), singura ramasa dupa trecerea Declaratiei 394 in versiunea cu plata.

In luna iulie 2016, utilizatorii pot folosi versiunea LITE pentru Declaratia 394 in format vechi (pentru luna iunie 2016).

Incepand cu luna august 2016 ei vor avea acces la noul format al Declaratiei 394 (pentru luna iulie 2016) numai din versiunea cu plata a modulului DECLARATII.

Aici ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20v.825.00/DOCUMENTATIE/ANEXA_MODIFICARI%20WinMENTOR%20pentru%20D394.pdf gasiti documentul cu toate modificarile facute pentru Declaratia 394.

Mihaela Cristina
16 August 2016, 17:02
Buna ziua,
cand va fi disponibila versiunea de declaratii pentru generarea D394 a lunii iulie? Multumesc.

Irina
17 August 2016, 16:21
Se lucreaza intens la aceasta declaratie, probabil va fi disponibila in urmatoarele zile.

Radu Petrenci
17 August 2016, 22:34
E vag spus zilele urmatoare. Se poate mai concret ? Avem concediile programate .

Solomon Silvia
19 August 2016, 16:45
A fost postata o noua versiueni astazi 19.08.2016

Radu Petrenci
20 August 2016, 13:50
E bine ca a aparut. Insa am constat probleme la taxarea inversa, nu preia codul produselor !

stefycj
20 August 2016, 15:04
Eu am introdus toate datele manual insa cand am depus declaratia validata si semnata cu succes la e-guvernare am primit eroarea

E: informatii (1)
eroare regula: R_DET_DECL: urmatoarele informatii din PDF nu corespund cu cele din XML: suma control,

am verificat si reverificat toate sumele introduse, imi ies bine, suma de control este data de total baza de impozitare de la facturi achizitionate + numar de furnizori introdusi, am scos din declaratie sumele pentru achizitii cu bonuri fiscala care nu sunt adunate in suma de control crezand ca de acole e buba, tot degeaba, acelasi mesaj orice am incercat

am verificat versiunea pe site anaf, am actualizata, alte idei nu mai am

Solomon Silvia
22 August 2016, 10:27
Luati legatura cu distribuitorul sau producatorul. Daca la DUK INTEGRATOR nu au aparut erori, nu ar fi avut de ce sa va apara erori mai departe.

Cristi D
24 August 2016, 01:30
Declaratia in formatul actual preia date (facturi) cu data anterioara lunii de declarare, dar inregistrate in luna. Problema e ca nu se poate interveni in D394 prin corectarea sumelor direct in randul vizat sau eliminare de randuri (in versiune precedenta se putea).
Functia de cautare dupa text nu functioneaza.
Lista partenerilor inclusi in declaratie nu mai poate fi printata.

Aceasta va fi forma finala a D394 sau credeti ca cele prezentate mai sus se vor remedia?

Solomon Silvia
24 August 2016, 11:53
Conform Ordinului nr.2264/2016, in noul format se preiau si facturile cu data anterioara daca au fost inregistrate in luna de raportare (se poate consulta legea in aceasta privinta).
In proportie de 95% declaratia nu va fi editabila (cel mult in sectiunea aferenta bonurilor se vor putea modifica valorile) - pentru a duce corect in declaratie trebuie ca in WinMENTOR sa fie inregistrate corect tranzactiile

Solomon Silvia
24 August 2016, 11:54
Conform Ordinului nr.2264/2016 se declara facturile cu data anterioara daca au fost introduse in luna de lucru. (se poate consulta legislatia in privinta asta).
Declaratia nu va mai fi editabila ca in formatul vechi. Este posibil ca doua in sectiunea aferenta bonurilor de la casa de marcat sa se poata modifica, dar in rest nu. Pentru a duce corect in declaratie trebuie ca in WinMENTOR sa fie inregistrate corect tranzactiile

alexadi
25 August 2016, 18:24
Am si eu o intrebare cum pot face ca sa listez din programul de declaratii, anexele de la declaratia 394, in vechiul format aveam posibilitatea, cum fac in acest nou format sa le listez.

ade
25 August 2016, 19:36
Buna seara. Am si eu o eroare in validarea D 394. Am livrari cu taxare inversa si imi da eroarea ***eroare regula: R233.4: daca tip este in lista (C, V, N) atunci trebuie completata cel putin o sectiune op11***. Daca ma poate ajuta cineva sa reglementez problema, va rog sa o faceti. Va multumesc. O seara placuta!

DragosE_WT
26 August 2016, 09:42
Articolele folosite pe facturile cu taxare inversa trebuie sa aiba completate "Categoria pentru care se aplica taxarea inversa" (in partea de jos a fisei de articol).

MARIA
26 August 2016, 10:12
Alexadi eu am generat d394veche, am listat si am sters dupa aceea declaratia.
Sper sa te ajute.

petrisor
02 September 2016, 16:08
Conform Ordinului nr.2264/2016 se declara facturile cu data anterioara daca au fost introduse in luna de lucru. (se poate consulta legislatia in privinta asta).

Din cate stiu, incepand cu iulie 2016, facturile cu data anterioara introduse in luna de lucru trebuie sa apara la regularizari in decontul de tva. Am facut un test, am introdus o factura in luna august, am scris data de 31.07.2016 dar in decontul de tva nu o duce la regularizari. Trebuie introdusa manual valoarea la regularizari sau va aparea o versiune noua care va rezolva problema ? Multumesc !

bbc
05 September 2016, 11:20
Din cate stiu, incepand cu iulie 2016, facturile cu data anterioara introduse in luna de lucru trebuie sa apara la regularizari in decontul de tva. Am facut un test, am introdus o factura in luna august, am scris data de 31.07.2016 dar in decontul de tva nu o duce la regularizari. Trebuie introdusa manual valoarea la regularizari sau va aparea o versiune noua care va rezolva problema ? Multumesc !

La rd regularizari din D300 se procedeaza cum ati spus, de cand exista rd de regularizari, nu doar din iulie 2016. Normele de intocmire a D300 prevad asta:

Rāndul 30 ‐ se evidențiază sumele rezultate din corectarea informațiilor de la rd. 22, 23, 24 şi 25 din
deconturile anterioare, ajustările prevăzute la art. 138 din Codul fiscal, a căror exigibilitate este ulterioară
datei de 1 iulie 2010, dar care au fost generate de operațiuni pentru care cota de taxă pe valoarea adăugată
aplicată a fost de 19%, potrivit dispozițiilor art. 1342 alin.(9)‐(11), după caz din Codul fiscal, precum şi orice alte
sume rezultate din regularizările prevăzute de legislația īn vigoare datorate unor evenimente, cu excepția
celor prevăzute la art. 138 din Codul fiscal, care determină modificarea datelor declarate inițial, cum ar fi
nedeclararea din eroare a operațiunii īn perioada īn care intervine exigibilitatea.

petrisor
07 September 2016, 14:58
Diferenta e ca pana acum factura din iulie, adusa cu intarziere in august, se putea prinde in luna iulie, se putea depune rectificativa la 394 aferenta lunii iulie, iar in 300 pe august aparea la regularizari (se trecea manual).
Acum factura nu se mai poate inregistra pe iulie cu rectificativa la 394 aferenta lunii iulie, ci trebuie prinsa pe august, se declara in 394 aferenta lunii august si se trece la regularizari in 300 din august.
De asta intrebam daca s-ar putea prelua automat la regularizari facturile introduse in august cu data de iulie. Daca nu, ramane sa le trecem manual.

bbc
07 September 2016, 15:55
da, asa este, ar fi minunat sa modifice programul astfel incat in D300 sa se preia automat.

contabilgroupas
29 November 2016, 16:38
Buna ziua.
Am eroare in validarea D 394.eroare regula: R233.4: daca tip este in lista (C, V, N) atunci trebuie completata cel putin o sectiune op11*
Aceasta vine de la un furnizor din RO neplatitor de tva, care mi-a prestat un serviciu (protectia muncii), pentru care a emis factura. Nu e taxare inversa.Nu stiu ce sa fac.
Multumesc.

Solomon Silvia
29 November 2016, 17:39
Update la duk integrator

catalinabreahna
29 November 2016, 20:32
Se copiaza Dukintegrator de site ANAF? pt. cazul erorii celor nonplatitori?

mihasefo
30 November 2016, 10:22
Buna ziua, Si eu am aceiasi sitauatie ca si contabilgroupas am actaulizat dukintegrator, am actualizat ultima versiune de declaratii, dar tot nu valideaza d394 da aceiasi eroare pentru firmele din ro neplatitoare de tva -la achizitii

Solomon Silvia
30 November 2016, 11:01
Atentie sa nu aveti de mai multe ori descarcat duk-ul si sa fi actualizat unul dintre ele, iar validarea sa fie cu un altul. Doar in acest caz ar putea persista erorile.

mihasefo
30 November 2016, 11:45
Multumesc, aceasta a fost problema, am transmis si este ok