PDA

View Full Version : Curs valutar



andrea
03 July 2016, 13:31
Salut!

Emit facturi în valută. Există posibilitatea de a importa cursul BNR în Mentor și apoi, în funcție de data facturii, să mi se selecteze automat cursul valutar?

Mulțumesc!
Andrea

DragosE_WT
04 July 2016, 09:40
Mergeti in Banci la nivel national si, daca nu o aveti, adaugati BNR-ul. Pentru a fi indicata "oficial" ca BNR (caci puteti avea mai multe banci cu denumirea de BNR), trebuie sa aveti pusa bifa de "Este BNR?" pe Da (numai o singura banca din nomenclator poate avea aceasta bifa).

Mergeti in Monede si cursuri valutare si intrati pe moneda pe care o folositi; verificati ca sa aiba completat campul Cod Iso (pe acesta il foloseste pentru a prelua cursul automat). Mergeti la BNR-ul de la paragraful anterior. In clipa aceasta se activeaza butonul "Preluare online curs BNR". Prin apasarea lui, se va prelua automat cursul (inclusiv retroactiv, daca lipseste) de la BNR.

Un ultim pas pentru asigurarea automatizarii este completarea constantei: Constante generale > 01.Functionare - 8.3.01 Iesiri in valuta: banca pentru preluare curs cu BNR-ul din primul paragraf.

Pe factura, daca nu va cere automat data (ma rog, ziua) facturii, dupa completarea ei, dupa alegerea monedei de lucru, cursul va fi adus automat. Daca se schimba ziua sau moneda, cu click pe butonasul cu trei puncte pe el din lateralul casutei de curs, se recompleteaza cursul. Ca o paranteza aici, cursul adus de Mentor este cel introdus la paragraful 2, cu prima zi (strict) mai mica decat data facturii pe care reuseste sa o gaseasca in acea lista de zile/cursuri. Astfel, daca nu aveti decat un curs introdus la 01.01.2010, pe acela il va aduce.

LE: ultima "paranteza" nu e valabila in totalitate, a se vedea ce a scris Silvia mai jos; uitasem de acea constanta.

Solomon Silvia
04 July 2016, 09:59
Exista aceasta posibilitate dupa ce efectuati urmatoarele setari:
- Mentor-Nomenclatoare-Casa&Banca-Banci - pe banca BNR se va pune DA la flagul "Banca nationala a Romaniei"
- Mentor-Nomenclatoare-Casa&Banca-Monede si cursuri valutare - va pozitionati pe moneda pentru care doriti cursul si banca selectata la punctul anterior
- Constante generale mentor - Functionare - Iesiri in valuta, banca pentru preluare curs - se va electa banca pentru care exista inregistrat cursul
- Constante generale mentor - Functionare - Cursul preluat de la banca va fi cel comunicat in ziua:...
Dupa realizarea tuturor configurarilor, pe factura, folosind butonul "..." se poate prelua cursul.

andrea
04 July 2016, 19:18
Mi-a ieșit din prima, foarte clare explicațiile!

Mulțumesc!!!!
Andrea

vera.gh
09 July 2016, 16:17
Pentru iesiri functioneaza perfect, am setat la fel si pentru intrari, nu aduce cursul. Nu aduce cursul nici in trezorerie- tranzactii curente la contul in valuta pentru incasari si plati. Ma poate ajuta cineva? Multumesc.

Solomon Silvia
11 July 2016, 10:51
Pentru intrari trebuie completata constanta: "Intrari in valuta:banca pentru preluare curs" (Constante generale MENTOR - Functionare)
Pentru trezorerie: "Tranzactii in valuta Casa/Justific.av.decont: Curs la banca" (Constante generale MENTOR - Functionare)

smigel
17 August 2016, 11:22
Buna ziua,

Nu reusesc sa aduc cursul pe intrari din import. Functioneaza doar pe intrari: "factura fiscala" in alte monede? Pentru "intrari din import" nu?

Multumesc.

Irina
17 August 2016, 16:18
Cursul de pe intrari import este cursul din vama, care poate sau nu poate fi identic cu cel de la banca din ziua respectiva.

smigel
18 August 2016, 12:14
Asta e clar. Totusi, se pot implementa aceleasi setari de curs, cu camp editabil si import curs la apasarea butonului "..." la fel ca in celelalte documente.
Ma gandesc...

smigel
19 August 2016, 13:46
pot prelua curs si pentru bancile comerciale? (curs bnr)
ar fi mai usoara operarea extraselor in valuta, evident cu exceptia schimburilor valutae care se fac le cursul fiecarei banci.
multumesc.

Irina
19 August 2016, 14:52
Doar pentru bancile setate ca banca nationala se pot prelua cursurile de pe site-ul bnr. Indiferent care e banca pe care preluati cursul, aveti totusi pe macheta optiunile de export curs banca curenta si import curs banca curenta. Le puteti utiliza pentru a aduce cursurile pe bancile folosite de dvs.

DragosE_WT
23 August 2016, 11:59
Nu, dar se poate face export din BNR, intr-un fisier, iar acest fisier se importa pe alta banca.

LE: dupa postare am vazut ca raspunsese si Irina, era pe pagina urmatoare :)

smigel
06 September 2016, 11:49
Va multumesc!
Si eu am vazut tarziu... :)

alexadi
03 November 2016, 18:58
Am si eu o intrebare cum pot face ca la o actualizarea de pe site a cursului BNR sa nu mai ia actualizarea de la prima zi cu care a fost deschisa firma (01.10.2013) si sa le reactualizeze pana la zi, ci sa aduca doar zilele care nu sunt completate ar fi o actualizare mai rapida, de regula eu fac actualizarile cam la 1 luna si mereu stau sa le refaca de la inceputuri pana acum. (dureaza ceva sa actualizeze 3 ani). Ar fi posibil sa fac actualizarea automata pentru toata baza de date sa nu mai iau fiecare firma cu firma?

Solomon Silvia
04 November 2016, 17:17
Momentan asa cum ati observat si dvs este posibil sa se faca actualizarile, Astfel, raspunsul la intrebarile dvs este nu.

alexadi
05 November 2016, 14:24
Mulțumesc pentru răspuns, deci pt moment este singura soluție.