PDA

View Full Version : concedii de odihna ani anteriori



dinnada
15 June 2016, 11:12
Va rog sa-mi ma ajutati in urmatoarea problema. Cum pot sa tin o evidenta a concediilor de odihna neefectuat in anul anterior.
In raportarile existente apar doar concediul aferent anului in curs. Sunt angajati care nu au luat CO integral pentru anul anterior. In cererile de CO se mentioneaza ca CO este aferent anului trecut.

Solomon Silvia
15 June 2016, 13:41
Puteti genera lista pe anul anterior pentru a vedea cat concediu este neefectuat.

mirela2000
10 January 2018, 13:38
Buna ziua,
1. Imi puteti spune va rog cum se valideaza statul de plata; atunci cand il consider terminat nu gasesc de unde "se inchide". Cred ca acest buton ma avertizeaza si despre concediul neefectuat care trebuie platit la incetare (eu pana acum l-am calculat manual).
2. De asemenea as vrea sa pot face un pontaj lunar total, si nu separat avans si lichidare (decat la nevoie, cand dau avans). Este greu de urmarit introducerea concediilor jumatate de luna apoi reluat procesul pentru a doua jumatate cand ai mai multe locatii. Am gasit in instructiuni (Constante generale/salarizare/Pontaj - am bifat "fara pontaj avans" si pontaj ore totale DA) dar cred ca ceva nu bifez bine, pentru ca imi apare de introdus pontaj lichidare doar total, fara perioada 1-31 ca sa pot adauga datele exacte.
3. Am mai cautat, dar nu gasesc de unde pot emite o adeverinta de venit pentru un salariat? Multumesc mult

Irina
10 January 2018, 14:51
1. Nu exista validarea statului de plata. Lista likidare se inchide din butonul cu usita sus dreapta, si doar daca aveti modificari de structura pe lista facute de dvs din configurari va intreaba daca doriti sa salvati aceste configurari. Concediul neefectuat puteti sa il aflati din lista aflata in meniul Diverse/ Evidenta CO. Lista este anuala asa ca daca aveti zile ramase din anul trecut veti genera lista pe acel interval.
2. Constanta Fara pontaj avans poate lua doar cele doua valori pe care le-ati vazut deja, DA este doar pentru pontaj sinteza, adica pontaj total ore. Nu avem nici o varianta care sa va permita o singura foaie de pontaj de pe 1 pana pe 31.
3. Utilizatorii nostri folosesc o versiune a listei likidare, configurata de fiecare dupa nevoi. In helpul integrat in program sunt instructiuni pentru configurarile listelor. Ramane doar sa va jucati putin cu o versiune noua de lista likidare care se poate genera doar pentru un singur angajat pe un interval de timp.