PDA

View Full Version : stocuri si livrari din intrari negative



alexadi
06 June 2016, 14:23
Am o firma initializata in ianuarie 2016 la care la initializare am trecut un produs cu doua pozitii care aratau astfel
data intrare 17.12.2015 pret 22.29 lei si prima pozitie avea stoc 1 iar a doua pozitie avea stoc 2.
In Februarie vand o pozitie, stocul este corect, livreari din intrari negative si stocul negativ este pe zero
In martie si aprilie mai vand o pozitie in fisa de magazie imi arata corect stoc initial martie stoc initial 2 bucati iesit o bucata sold final 1 bucata, in balanta stocurilor la fel, insa in livrari din intrari negative si stocuri negative imi arata ca e -1 bucata, daca intram in factura imi arata sus la gestiuni 1 bucata ramasa dar imi arata pe pozitia respectiva 3 bucati, la fel si in aprilie.
In luna mai nu mai am nici un produs din soldul initial la acest articol si imi arata corect, adica atat in balanta cat si in fisa este zero si nici in livrari din intrari negative si nici in stocuri negative nu imi mai arata acest articol
Ce facea programul: fiind 2 pozitii in stocul initial el aduna tot timpul doar pe pozitia cu 1 produs din soldul initial iar in tabela stoc.db imi facea doua pozitii una cu 2 si una cu -2 (asa m-am prins ca de fapt el considera doar pozitia cu 1 si cea cu 2 o ignora cand face livrarea si astfel ajunge la stocuri si livrari din intrari negative)
Rezolvarea este comasarea pozitiilor in stocul initial dupa care mi-au disparut intrarile negative.
Cred ca este o eroare la programare am scris postul ca sa se poata rezolva si aceasta problema (si in caz ca mai are cineva sa stie ce sa verifice sa nu cauta ca mine 6 ore).

Ps. am avut asa pentru ca am avut un excel din care l-am importat si a avut mai multe linii.

Solomon Silvia
07 June 2016, 09:51
Ar trebui sa luati legatura cu distribuitorul pentru a analiza baza de date.