PDA

View Full Version : Comenzi la furnizori



Aldo
29 April 2016, 10:00
Am incercat sa folosesc in raportul generat la comenzi la furnizor "Denumire articol la furnizor", pentru a evita niste confuzii care au avut loc, in ceea ce priveste denumirea articolului. Eu folosesc alte denumiri decat furnizorul, pentru a fi intelese mai bine de clienti. Problema este ca atunci cand folosesc 'Denumire articol la furnizor", nu imi afiseaza atributul. In schimb, la raportul implicit, imi afiseaza denumirea articolului din nomenclator si, in continuare, atributul. De ex.: Vopsea colorata, cu atributul rosie, in lista implicita apare Vopsea colorata rosie. Am pus la "Denumire articol la furnizor", Vopsea. In loc sa afiseze Vopsea rosie, afiseaza doar Vopsea. Mentionez ca nu exista coloana "Atribut". Nu stiu de unde ia atributul la lista implicita. Cert este ca nu pot sa comand la furnizor Vopsea, ci trebuie sa comand Vopsea rosie, deci nu pot sa folosesc aceasta optiune, care mi-ar fi prins foarte bine. Stie cineva ceva? Distribuitorul meu nu a reusit sa gaseasca solutia.

Solomon Silvia
29 April 2016, 14:20
Se poate utiliza lista din COMERCIAL - COMENZI - Comenzi furnizori, unde exista coloana separata pentru atribut.
Pe listarea comenzii aduce implicit doar denumirea, fara precizarea atributelor.

Aldo
29 April 2016, 14:45
Nu pot trimite lista drept comanda la furnizor. Eu folosesc acel raport pentru a trimite comenzi la furnizori!

Solomon Silvia
29 April 2016, 16:00
Daca veti configura lista, puteti scoate acelasi raport + filtrare pe numarul comenzii.
Pe coloana "Denumire articol la furnizor" nu este adus si atributul deoarece se considera ca respectiva setare este intern pentru firma.

Aldo
29 April 2016, 17:10
Multumesc pentru solutie, dar nmu este viabila. Sa fac comanda undeva, apoi sa ma duc altundeva sa o trimit... de ce sa nu facem asa si pentru facturi, chitante, receptii? Mie mi se pare mai util sa trimit o comanda la furnizor cu denumirile lui pentru produse, decat cu denumirile mele. Am scris anterior ca au existat confuzii pentru ca am trimis comanda cu denimirile mele si s-a inteles altceva, de aceea am incercat solutia asta. Eu vand direct la consumatorul final (persoana fizica), deci mi se pare normal sa pun o denumire pe care sa o inteleaga el, indiferent de denumirea la furnizor.

Solomon Silvia
03 May 2016, 13:33
In cazul acesta trimiteti o solicitare catre producator pentru modificari. E posibil ca modificarea sa fie contracost.