PDA

View Full Version : Lista personalizata



Aldo
20 April 2016, 13:38
Am instalat ultima versiune de Mentor (3200811.01), si mi-a facut probleme la un NIR personalizat de mine. Nu mai puteam lista pe el, imi dadea o eroare cu ceva de genul "Out of range". Dupa multe incercari, am observat ca la instructiunea "<al=>", care ii reseta alinierea, dadea acea eroare. Am sters-o, si acuma merge. Mentionez ca celelalte instructiuni de aliniere le accepta. Daca s-ar putea corecta eroarea ar fi bine. Si, am scris acest post ca sa stie si alte persoane care este problema.

DragosE_WT
21 April 2016, 10:37
Pai, nu are voie sa fie gol, trebuie niste parametrii dupa al: "<al=x,y>".

Aldo
21 April 2016, 15:11
Poate nu are voie acuma. Eu garantez ca pana la versiunea aparuta acuma cateva zile, foloseam lista cu <al=>. Prin instructiunea aceasta, anulam ultima instructiune de aliniere. Exact ca si instructiunea sf. Daca pun <sf=b>, imi scrie cu bold, si daca vreau sa anulez bolduirea, aplic instructiunea <sf=>. Nu?

AlinBelgun
21 April 2016, 15:12
Cred ca ce spui tu e valabil pentru <pt=x,y> # Dragos

AlinBelgun
21 April 2016, 15:18
Am verificat si eu pe o lista de a mea. Am pus <al=> si nu am nicio problema.

Aldo
21 April 2016, 15:18
Exact! pt-ul este pentru cooordonate, al este pentru aliniere.

Aldo
21 April 2016, 15:29
Daca nu ai, te rog pune si niste <al=d> sau <al=s>, inainte. Poate doar dupa alte al-uri da eroarea.

DragosE_WT
22 April 2016, 09:25
Corect, Alin, ma gandeam la <pt> :|

AlinBelgun
22 April 2016, 10:12
#Aldo
Am verificat si am pus si cum ai zis tu. Desi aveam si <al=c> si <al=s>. Nu am nicio eroare. Deasemenea <al=> nu are niciun efect. Se pastreaza setarile initiale (in cazul meu era <al=d> asa ca a fost aliniat tot la dreapta). Este corect ce zici tu referitor la <sf=>. Dar daca te uiti in lista acolo cand alegi din lista direct ai patru variante: bold, italic, subliniat si nimic. La aliniere nu apar decat 3 optiuni. Eu personal nu am folosit acea setare <al=> asa ca nu te pot contrazice cand spui ca tu ai folosit-o pana acum.
Incearca sa pui varianta 811.02 de pe ftp2 din kit test. A fost pusa a doua zi dupa 811.01 care avea o problema legata de cei care utilizau remote desktop.

Aldo
29 April 2016, 09:46
Multumesc pentru raspuns, Alin. Sincer, nu ma tenteaza sa instalez versiuni de test. Mai bine nu folosesc <al=>. Singura problema este ca unde aveam acea instructiune, imi da eroare la lista. Apropo, stii vreun program cu care sa pot modifica listele in afara de Mentor? Adica, ma gandeam sa export configurarile de la lista, apoi sa sterg instructiunea acea, iar apoi sa import lista inapoi. Am incercat se o editez in notepad, dar la import Mentor-ul zice ca nu o poate importa.