PDA

View Full Version : Tichete cadou-premiu Paste



oanaghimpu
19 April 2016, 13:53
Cum procedam cu inregistrarea tichetelor cadou ce depasesc limita neimpozabila de 150 lei.
Daca eu acord de ex. 190 lei in tichete cadou, ce fac cu diferenta de 40 lei? Aceasta diferenta e supusa impozitarii si contributiilor sociale dar cum o trec pe stat plata?
ca si solutie, m-am gandit la crearea unui articol Tichet cadou 40 lei, impozitat si bifate toate contributiile sociale, angajat si angajator...
pe cele de 150 lei nu le mai trec pe stat?

Irina
20 April 2016, 13:23
Puteti crea doua tipuri de tichete, unul cu valoarea de 150 la care nu se bifeaza nimic la impozit si contributii si unul cu valoarea de 40 unde, asa cum ati spus si dvs, sa aveti si contributii si impozit. Nu mi s-ar parea corect sa nu treceti deloc valoarea de 150 din moment ce sumele astea trebuie evidentiate in salarii pentru eventualitatea unui control.

emaio
27 April 2016, 11:48
Buna ziua. Imi putei spune unde trebuie sa intru in program si sa fac modificarile de care vorbea d-na Oana Ghimpu pentru a evidentia tichetele cadou cu si fara impozit si contributii? Multumesc anticipat.

DragosE_WT
27 April 2016, 12:04
Salarii -> Nomenclatoare -> Drepturi in natura.

emaio
27 April 2016, 14:10
Multumesc.

apostol delia
04 May 2016, 13:19
Imi puteti spune cum trebuie sa inregistrez prima acordata in bani , 150 lei, neimpozabili? Aceasta suma trebuie sa apara in statul de plata , ca salariu net sau se face un stat doar pentru prima? Multumesc

Irina
04 May 2016, 16:46
Daca primele oferite sunt in bani si le vreti neimpozabile, puteti sa le treceti in meniul Alte drepturi din salarizare, unde aveti posibilitatea de a seta bifa Impoz cum doriti dvs.

emaio
05 May 2016, 15:57
Buna ziua. Imi puteti da mai multe lamuriri unde anume gasesc acest meniu "Alte drepturi din salarizare".Am gasit "Alte drepturi/Penalizari. Este vorba despre acelasi meniu?

Irina
05 May 2016, 16:39
Da, acesta este :) Mi-a scapat litera mare de la Salarizare din moment ce e meniu.

emaio
06 May 2016, 10:55
Va multumesc pentru raspuns, chiar si pentru litera mare de la Salarizare.:)

alexadi
24 May 2016, 17:19
Am si eu tichete cadou acordate neimpozabile la salariati in luna aprilie, problema este ca am un salariat care are bifa la cumul de functie si la el primesc eroare urmatoare:
" E: asigurat (5) [idAsig = 5] sectiune asiguratE3 (1)
Campul E3_13 se completeaza doar pentru functia de baza
eroare regula: S134: E3_13 se completeaza doar pentru E3_3=1"
O idee cum pot sa ii trec si lui aceste tichete cadou primite in declaratia 112? Multumesc pentru ajutor.

Solomon Silvia
25 May 2016, 09:39
Mesajul va apare din cauza sumelor pe alte deduceri (aici se regasesc sumele neimpozabile) - puteti sterge dvs. manual din declaratie sumele respective pentru a elimina eroarea.

mirela2000
10 January 2020, 23:26
Buna seara,
Angajatii au primit tichete cadou pentru ziua firmei. Va rog sa ma ajutati cu ordinea setarilor in program.
Din cate inteleg se configureaza in Nomenclator/Drepturi in natura (ce ar trebui bifat aici?) , apoi adaug la fiecare salariat in Conditii salarizare si apoi dau preluare beneficiari?
Exista vreo modalitate de a le introduce manual, doar la Drepturi in natura, fara a fi nevoie sa modific in Conditii salarizare toti cei 50 de angajati?
Problema este ca unii au cate 30 de tichete de 10 lei, altii au 7 tichete, altii au 100 etc cifrele difera la toti; iar alti doi angajati au tichete de 50 lei. Va rog sa ma indrumati cum trebuie sa procedez.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Irina
13 January 2020, 10:02
Nu aveti cum sa sariti nici un pas din cele enumerate mai sus, singurul lucru care v-ar ajuta ar fi sa treceti tichetele de 10 lei de exemplu, sa lasati cantitate fixa lunara si dupa preluarea in meniul drepturi in natura sa modificati cantitatea la predat in functie de cate are fiecare. 611

karina
20 January 2020, 20:04
Daca primele oferite sunt in bani si le vreti neimpozabile, puteti sa le treceti in meniul Alte drepturi din salarizare, unde aveti posibilitatea de a seta bifa Impoz cum doriti dvs.

Cum se pot configura primele neimpozabile de 150lei in stat fara sa se calculeze contributii? Ce setaei trebuie facute?
Multumesc

Irina
21 January 2020, 09:16
Folositi meniul drepturi in natura/sume asimilate salariilor, lasati fara contributii si fara impozit, le atribuiti angajatilor in conditii salarizare si apoi rezolvati prin meniul drepturi in natura din salarizare

karina
21 January 2020, 09:54
Folositi meniul drepturi in natura/sume asimilate salariilor, lasati fara contributii si fara impozit, le atribuiti angajatilor in conditii salarizare si apoi rezolvati prin meniul drepturi in natura din salarizare

Buna ziua,

am lucrat cu drepturi in natura dar:
- sumele doar imi apar pe stat, restul de plata este neschimbat
- nu se face nici o nota contabila aferenta acestei sume de 150

Puteti sa-mi spuneti ce setari ar trebui facute pentru ca apara nota contabila 6458=421 si restul de plata sa fie majorat cu suma de 150lei?
Multumesc

Irina
21 January 2020, 10:26
In monografiile contabile pentru acordarea tichetelor cadou nu regasesc aceasta nota contabila la care faceti referire.

Irina
21 January 2020, 10:41
Sau ar mai fi o varianta, meniul Prime de vacanta, unde sa nu puneti nici o contributie si nici bifele de la impozit, si Plata primelor de vacanta. In varianta asta ar face niste note contabile

alexadi
21 January 2020, 10:49
Buna ziua,

am lucrat cu drepturi in natura dar:
- sumele doar imi apar pe stat, restul de plata este neschimbat
- nu se face nici o nota contabila aferenta acestei sume de 150

Puteti sa-mi spuneti ce setari ar trebui facute pentru ca apara nota contabila 6458=421 si restul de plata sa fie majorat cu suma de 150lei?
Multumesc

NU au de ce sa apara la rest de plata pent ca ele au stat separat, aveti un tabel de distribuire a lui, ele sunt in 5328 achizitionate, iar din 6458=5328 cam asa e in trecut in functionarea contului 5328 aceste bonuri sunt identice cu bonurile de masa mai putin ca acolo reduc impozitul iar aici nu, apar , la bonul de consum/diminuare de stoc va aparea si consulul acelor bonuri adica cheltuiala.

karina
21 January 2020, 11:11
este vorba de sume in bani platite angajatilor - nu de tichete cadou!.

karina
21 January 2020, 11:11
varianta aceasta functioneaza dar cum se poate schimba contul contabil care apare implicit (641)?

Irina
21 January 2020, 11:16
Am o singura constanta pentru acest cont, ea nu poate fi schimbata pentru ca s-ar reflecta asupra celorlalte sume

mirela2000
22 January 2020, 13:10
Buna ziua,
Avem cativa salariati care au primit tichete cadou (cate 200 lei) de la un partener, deoarece au depasit targetul de vanzari din luna.
Din cate am citit, se considera avantaje de natura salariala primite de la terti si conform Normelor Codului fiscal trebuie aplicate si contributii si impozit la sumele respective. Cum procedez in program?
Multumesc mult

Irina
23 January 2020, 16:08
Dvs ca angajator ati primit aceste tichete si le-ati distribuit angajatilor? Sau care a fost procedura?