PDA

View Full Version : Bonuri fiscale emise si sterse. Apar in monetar?



vali2015
29 March 2016, 20:10
Buna ziua,
Am observat ca bonurile in winmentor, trimise catre casa de marcat, pot fi sterse! Intrebarea mea este: la sfarsitul zilei, cand se face monetarul, apar? Mi se pare cea mai mare prostie ca un bon fiscal sa poata fi sters! Pai angajatii nesupravegheati isi freaca mainile de bucurie, nu?

DragosE_WT
30 March 2016, 09:03
Daca au fost descarcate in monetar, sunt, daca nu, nu; verificarea se face cu raportul Z original din casa de marcat.

Bonurile intra in aceeasi categorie cu alte documente care pot fi sterse si care pot avea efecte "stricacioase". De aceea, exista categoriile de drepturi si utilizatori diferiti, pentru a se programa sa nu se permita oricarui sa adauge/modifice/stearga documente.

vali2015
30 March 2016, 10:37
Multumesc frumos pentru raspuns, insa mai am o nelamurire: ce inseamana "descarcate in monetar"? :confused:
Din pacate pentru mine, nu mi-a fost prezentata varianta cu useri si categorii diferite ... Ceea ce incerc eu sa aflu este: angajatii nesupravegheati au metode de a baga banii in buzunar (in afara de faptul ca nu ar da bon fiscal)?

alexadi
30 March 2016, 10:59
Nu vad cum ar putea sa te fure tinand cont ca ei iti dau bani la sfarsitul unei ture pe baza raportului Z, acolo nu au ce sterge, iar daca au ideea de a sterge ceva in mentor valoarea din Trezorerie/Monetare (cand faci preluarea produselor de pe bonurile fiscale aceea descarcare de monetar de care intrebai mai sus, adica nu mai scrii fiecare produs de mana inca o data in monetar ci apesi pe buton albastru preluare de pe bonuri fiscale si acolo preiei ziua respectiva) aceasta valoare trebuie sa pice cu cea de pe zet nu pica atunci utilizatori tai au sters in winmentor bonurile, (iei rola de marcat martori si vezi ce bonuri ti-au sters). Daca au batut bonu sigur nu au cum sa te fure (suma bonuirilor= raport zet emis de casa de marcat= monetar in mentor).
Categoriile de useri diferiti le faci tu prin alocarea drepturilor la fiecare utilizator pe care il creezi in date/diverse/confidentialitate date/categorii de utilizatori, acolo unde creezi categorii in functie de datele la care trebuie sa aiba acces acel utilizator. (Toate versiunile de mentor au posibilitatea de a lucra cu mai multi utilizatori si mai fiecare cu drepturile lui, lucru chiar foarte indicat de a se face caci asa stii cine a gresit, si poti sa il corectezi si ii poti limita si accesul la informatie)

vali2015
30 March 2016, 11:07
Multumesc frumos pentru lamuriri!