PDA

View Full Version : Justificare decont



alexadi
10 March 2016, 19:32
Este o problema la introducerea datelor in trezorerie/justificare decont si anume, daca am un decont in euro la un salariat la care are avans spre decontare cursul pe care mi-l afiseaza la orice operatiune in decont este cursul de la avans, e ok (cu toate ca ar trebui sa fie cursul din ziua decontului). Problema este daca angajatul pleaca in delegatie si nu primeste nici un avans spre decontare, cand la introducerea sumelor afiseaza un curs de foarte mare (ultima data imi arata un curs de aproximativ 2.3milioane ron) stie cineva cum pot face sa nu imi mai propuna acest curs foarte mare la introducerea documentelor in justificare decont? Nu de alta dar din viteza sa nu ma trezesc ca utilizatorul accepta acest curs foarte mare si face o mare nebunie. Multumesc pentru ajutor.

DragosE_WT
11 March 2016, 09:46
Cursul mare rezulta din calculul matematic: curs=SoldPersLei/SoldPersEur, unde SoldPersLei este suma echivalentelor in lei a tuturor tranzactiilor. Ca la parteneri. Probabil a ramas o suma foarte mica in Euro (0,00001) si un echivalent in lei "normal" (10 lei). Rezolvare: regularizare valuta personal.