PDA

View Full Version : Stocuri pe furnizori



alexadi
02 March 2016, 19:05
Am si eu o problema cu rularea acestui raport si anume in decembrie imi ruleaza in 10 secunda in ianuarie ajunge sa ruleze in peste doua minute, problema banuiesc ca legata de faptul ca in decembrie am trecut de la gestiunea valorica la cea cantitativ valorica a produselor si am creeat atunci cam 100 de mariri de stocuri. Versiunea existenta in momentul de fata avea o eroare la marirea de stocuri si anume facea marire operarea de stocuri doar daca avea cantitatea in gestiune, asa ca am creeat niste facturi fictive, le-am importat, am importat marirea de stoc dupa care facturile au fost sterse. am facut asa cum apare in acest topic de import date intre posturile 45 si 50 http://portal.winmentor.ro/forum/showthread.php?80-Import-date-din-alte-aplicatii/page5.
Daca rulez raportul fara marfurile cantitativ valorice adica doar obiecte inventar, si mijloace fize in maxim 10 secunde imi genereaza raportul, deci problema este de la aceste mariri de stocuri, ce trebuie sa fac ca sa nu mai dureaze atat generarea raportului ca nu e placut mai ales cand te grabesti.

PS: Resurse am in server nu se pune problema de resurse, ca am firma care am datele in ea din octombrie 2013 si cu mult mai multe produse si imi ruleaza raportul intre 7 si 10 secunde, am alta firma in care imi ruleaza in 30 secunde in cel mai rau caz si in asta am a cam 7-8 mii articole si faceva sute de facturi pe fiecare luna din octombrie 2013 pana acuma).
Problema e cu maririle de stocuri care banuiesc ca fac o adresare ceva catre facturile pe care a trebuit sa le fac si sa le sterg la momentul creeari maririlor de stoc.
Multumesc anticipat pt ajutor

DragosE_WT
03 March 2016, 10:58
Incercati sa schimbati bifa de pe macheta initiala la Data intrarii sa fie "document NIR", si nu "document intrare" si vedeti cum se comporta.

alexadi
03 March 2016, 12:15
Am schimbat bifa si viteza raportului creste extraordinar, in ianuarie mi-l afiseaza in 2 secunde iar in februarie nu sare de 3-4 secunde. Banuiesc ca pana nu or sa fie vandute integral din stoc acele produse varianta document nir va fi solutia rapida, ca la document intrare cauta prea mult documentele ce au fost sterse. Multumesc pentru sugestie.