PDA

View Full Version : Eroare preluare date in jurnal vanzari



medianet
27 February 2016, 08:44
Buna ziua
Am o firma care are TVA la incasare. Incepand de la 1 ian in jurnalul de vanzari nu imi aduce TVA ptr toate nc efectuate automat la termen (90 zile). ptr cele platite sub 90 zile datele sunt aduse corect. Acesta genereaza ca datele din decl 300 sa fie gresite.
Cum pot rezolva problema?
Atasez o imagine cu eroarea215

Solomon Silvia
27 February 2016, 11:27
Incepand cu ianuarie 2014 exigibilitatea tva-ului colectat se realizeaza la momentul incasarii NU la 90 zile. In momentul de fata dvs nu aveti corect completatta constanta care face referire la acest lucru si din acest motiv nu va apar corect inregistrarile. Ar trebui ca pe toate lunile sa faceti modificarea constantei "Numar zile pentru colectare automata TVA neexigibil" la valoarea 999999. Atentie, inainte de aceasta modificare se realizeaza o salvare de firma. In urma modificarii jurnalele si balanta va suferi modificari.

medianet
27 February 2016, 13:39
Multumesc de sfat. Trebuie schimbat din ian 2016 sau mai inainte. Daca am schimbat din ianuarie nu a adus.217

Solomon Silvia
29 February 2016, 10:20
Nu are niciun efect deoarece exigibilitatea TVA-ului se face in functie de constanta setata in luna inregistrarii facturii. Astfel este important ca setarea corecta a constantei sa se faca in luna din care aceasta provine.