PDA

View Full Version : eroare versiunea 805.07



alexadi
24 February 2016, 18:40
In vestiunea 805.07 care actualizeaza versiuna 802.08 in care au fost erori la jurnalul de tva cumparari propagarea erorilor este infioratoare ma trezesc ca nu nu pot sa trec in decont facturi ca achitate pentru a prea face un decont, pentru ca daca le lasa achitate jurnalul nu mai este corect. Am o firma in care din cauza platilor/compensarilor/platilor cea mai mare parte a jurnalului de cumparari nu este corecta este totusi 24 maine este 25 ultima zi de depunere decont si de plata fara sa am amenezi si penalitati iar eu nu am jurnal de cumaprari corect ce fac nu am nici o solutie, distribuitorul a zis ca a mai avut cazuri sa ii dau o arhiva de baza o trimite la producator si cu ce ma incalzeste pe mine ca baza este la producator cand eu nu pot scapa de erori ce sa fac sa las neachitate facturile ca sa am si eu corect deconul.
Ce vina am ca daca am facturi cu 24% care au fost achitate luna aceasta, am stornari, am stornare din decembrie 2015 incasata in banca in ianuarie 2016 prin banca care in decembrie a fost nedeductibila (e o stornare de protocol deci avea in momentul inregistrarii in decembrie 4426=401 10 lei si 623.02=4426 10 lei ) iar acuma la achitare nu imi face nici o nota contabila iar in jurnal imi suma ca si cum ar fi o incasare a unei stornari care a fost in tva neexigibil!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PS: dau sa sterg o factura ca sa o prind din nou si imi spune ca este achitate, cand eu nu am nici o achitarea la ea, in fisa furnizorului este doar o singura factura, iar in jurnalul de cumparari imi arata o ca plata un nr de la o compensarea a unei stornari facuta pe 31.01.2016 de la un alt furnizor!!!!!!!!!!!!!!!!! si sunt mai multe compensari in situatia asta, stiu ca nu e usor pt nimeni nici pt noi nici pt IT dar macar solutii de compromis sa gasim si sa putem depune declaratiile