PDA

View Full Version : Lansez o ?ntrebare... cas...



adi_ciobotaru
29 April 2009, 23:38
Doresc să lansez o ?ntrebare către toţi forumiştii... Vă rog mult, răspundeţi, preferabil c?t mai detaliat. Mulţumiri ?n avans.

Q: Aţi avut recent (2009) persoane care să fie pontate toată luna ?n concediu fără plată, iar apoi să duceţi declaraţia la cas? Dacă da, cum v-au primit-o? Au şters ceva? V-au spus ceva? AŞTEPT RĂSPUNSURI.

Vă ?ntreb deoarece se pare că există un comportament ciudat ?n unele judeţe... cu toate că, programul folosit de către cei de la cas este unic la nivel naţional, iar, după preluare, toate datele merg ?ntr-o bază de date centrală, la Bucureşti... Mentor-ul duce ?n declaraţie acele persoane, pun?ndu-le toate coloanele pe zero, mai puţin coloana normă. Mi se pare corect aşa...

Am să fiu şi primul care dă un răspuns: la Braşov am avut ceva probleme: ?n februarie, de la cas li s-a spus doamnelor care depuneau declaraţiile că trebuie să nu apară aceste persoane ?n declaraţie, şi le-au şters doamnele de la cas, cu m?na. M-am dus la cas, să discut cu ele, şi, surpriză: o doamna cu experienţă de acolo m-a ?ntrebat, mirată, "Dar cine v-a spus că nu trebuie să apară"? Şi mi-a spus că de fapt trebuie să apară, căci dacă nu, ?n momentul eliberării adeverinţei de stagiu, apare "declaraţie nedepusă", pentru persoana respectivă, şi mi-a arătat un exemplu, chiar ?n programul de eliberare a adeverinţei... Am plecat ?mpăcat. Apoi, la depunerea declaraţiei pe Marite, iarăşi au fost "comentarii" :). De data aceasta, li s-a spus doamnelor contabile care s-au dus să depună faptul că respectivele persoane trebuie să apară prezente ?ntreaga lună, dar cu salariul zero. Acest lucru mi se pare şocant, din cel puţin 2 motive: 1) nu pot să pontez prezent c?t timp ?n condică figurează ?n concediu f. plată, căci aş face un fel de fals ?n declaraţii. 2) dacă pontez prezent, sunt obligat să plătesc salariu... pe statul de plată nu au ce căuta sume cu minus, astfel ?nc?t restul de plată să fie zero, dec?t cu aprobare judecătorească...

Cel mai recent, o doamnă contabilă mi-a spus că doamnelor de la cas le apare, c?nd preiau declaraţia, un mesaj de genul (aproximativ) "Nr. zile concediu fără plată sau creştere copil diferit de zero".

Ce părere aveţi? Oare c?nd se generează declaraţia de cas, trebuie să completăm coloana din dreapta, "cc f. plată" şi pentru persoanele care au fost ?nvoite toată luna? Eu ştiam că acea coloană este doar pentru mămicile care au născut a patra, a cincea, a şasea etc oară...

Aşadar, mulţumesc mult de tot pt opinii... aştept c?t mai multe...

Gabriel Mihalcea
12 May 2009, 16:12
Bun gasit.

Eu, desi folosesc Mentor pentru contabilitate, intocmesc declaratiile lunare cu programele gratuite ale fiecarei institutii.

Am avut cazuri in 2009 cand toti salariatii unei firme au fost in concediu fara plata. La CJP Buzau nu am avut nici o problema. Programul lor pune pentru fiecare salariat numarul de zile si norma de lucru.

Sperand ca v-ajuta aceste informatii, va doresc o zi buna !