PDA

View Full Version : D300



cdcd
20 February 2016, 10:22
Buna ziua,
Se va putea genera d300 si d394 din Mentor?
Diana.

Irina
22 February 2016, 10:19
Declaratiile sunt disponibile in aplicatia declaratii, structurile au fost modificate deja pentru a se putea depune, au fost postate deocamdata pe ftp.

alexadi
23 February 2016, 21:04
Am si eu o eroare la noul decont si anume le la randurile A1 B1 adica cele noi care reprezinta suma de facturi emise din ultimele 6 luni adica 01.08.2015-31.01.2016 unde eu in program am 1514324 lei iar in decont imi aduce 147213 adica cu 2 lei mai putin ca soldul lui 4428 in conditile in care legea spune clar (suma facturilor emise si a bonurilor fiscale adica tot ce am emis eu cu tva in perioada de mai sus):
Rândul A1 - se înscriu informaţii privind livrările de bunuri şi prestările de servicii realizate în perioada de raportare şi în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada fiscală este luna, sau realizate în perioada de raportare şi în trimestrul anterior acesteia, în cazul în care perioada fiscală este trimestrul.
iar la cumparari e de tot rasul ca imi aduce doar 2 lei cea ce nu am cum tinand cont de valoarea de mai sus si ca este marfa ar fi cam imposibil sa nu am cumparari in ultimele 6 luni caci cam cea ce cumpar vand in maxim 1-2 luni.
Rândul B1 - se înscriu informaţii privind achiziţiile de bunuri şi servicii realizate în perioada de raportare şi în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada fiscală este luna, sau realizate în perioada de raportare şi în trimestrul anterior acesteia, în cazul în care perioada fiscală este trimestrul.

alexadi
24 February 2016, 07:24
Inca o eroare la decont 300 de data asta generata de cenusareasa (mentor/intrari/facturi in asteptare) programului si anume o parte din facturile prinse in 327 care raman in sold la sf lunii ianuarie in decont le trece la randul 5 achiziti intracomunitare, dar la 5.1 (la fel si la randurile pereche) pe acestea nu le trece, restul marfurilor le trece, in 390 le trece bine.

MARIA
24 February 2016, 10:56
La prima intrebare cea cu A1 e bine cum trece , trebuie trecute numai facturile ramase in sold din ultimele 6 luni nu total facturi. Dif de 2 lei cred ca vine de la rotunjiri de pe undeva.

alexadi
24 February 2016, 11:11
Multumesc pt raspuns, banuiesc si de ce(anulari de tva pt ca nu ai avut facturi emise/primite in ultimele 6 luni), oricum se pare ca cine a scris legea a uitat sa specifice corect in instructiunile de completare ca se refera la sold si nu la rulaj cum au lasat ei sa se inteleaga din exprimare.

MARIA
24 February 2016, 11:14
Din pacate asta e . Ma bucur ca v-am fost de folos.

alexadi
24 February 2016, 16:28
Se pare ca au primit f multe reclamarii la aceste erori (am trimis si eu, caci matematic si logic instructiunile erau de rulaj, erorile erau de valori din sold) pt cea ce urmareau ei era normal rulajul au scos aceste corelatii de eroare raspunsul primit la mailul trimis dimineata il postez si aici poate mai are cineva neclaritati:
"Am solicitat asistenta de la directia de specialitate si decizia finala a
fost de-a elimina corelatiile R125, R127, R129, R131 din validatorul D300.
In acest moment puteti redepune declaratia D300 pe portalul ANAF/la ghiseu.
Soft-ul A nu avea aceste validari, deci nu a suferit nici o modificare. Ne
cerem scuze pt. neplaceri si pt. intarzierea raspunsului: acum l-am primit
si noi."

Gabi68
25 February 2016, 11:11
Buna ziua. Pe decontul de TVA listat, imi apare bifata optiunea "aplica metoda simplificata pt op. interne".Cum o pot dezactiva ?
Multumesc anticipat.

Irina
25 February 2016, 16:00
Bifa apare automat cand sunt indeplinite conditiile prevazute de validarile anaf ( cred ca primele 8 randuri sa nu fie completate).

alexadi
20 May 2016, 16:27
Stie cineva cand va aparea o versiune de declaratii care sa completeze automat randurile A1 Si B1 de carea vorbeam mai sus ca intre timp si in fisierul pdf de pe sitele anaf acestea spun clar ca trebuiesc completate cu ultimele 6 luni la vanzari si cumparari, si s-a scos si din duk validarea eronat introdusa ca acestea sa fie mai mici ca A si B adica sa nu poata fi mai mare ca sumele reamase neexigibile, cum si instructiunile de completare scrie clar:
"Rândul A1. - se înscriu informații privind livrările de bunuri şi prestările de servicii realizate în perioada de raportare și în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada fiscală este luna sau realizate în perioada de raportare și în trimestrul anterior acesteia, în cazul în care perioada fiscală este trimestrul" lucru care nu are legatura cu tva la incasare.
Nu mi se pare corect ca sa stau sa modific de fiecare data, ar fi mai simplu sa se modifice formula prin care se aduc aici datele. Multumesc pentru ajutor

alexadi
06 September 2016, 10:31
Stie cineva ce setari trebuie sa fac si eu in programul de declaratii ca sa imi completeze corect randurile A1 si B1 din decont? Ca in momentul de fata imi lasa randurile goale, firma nefiind tva la incasare si aici ar trebui sa fie compeltate cu datele lunii curente plus ultimele 5 luni. Asta conform instrunctiunilor de completare:
"Rândul A1. - se înscriu informații privind livrările de bunuri şi prestările de servicii
realizate în perioada de raportare și în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada
fiscală este luna sau realizate în perioada de raportare și în trimestrul anterior acesteia, în cazul în
care perioada fiscală este trimestrul.
Rândul B1. - se înscriu informații privind achizițiile de bunuri şi servicii realizate în
perioada de raportare și în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada fiscală este
luna sau realizate în perioada de raportare și în trimestrul anterior acesteia, în cazul în care perioada
fiscală este trimestrul."
Sursa:https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/Dec_300_OPANAF_588_2016.pdf

PS: aceste randuri se folosesc pentru a se verifica operatiiunile din ultimele 6 luni ca sa stie daca se anuleaza sau nu dreptul de tva al platiorului, deci zic eu ca ar fi important sa fie corect preluate din baza, ca se pierde foarte mult timp sa stai sa faci un asemenea calcul.

Solomon Silvia
06 September 2016, 11:03
ar trebui sa luati legatura cu distribuitorul pentru a vedea care este cauza.

alexadi
06 September 2016, 11:43
Cauza e simpla nu am nimic tva la incasare, la alte firme imi trece cea ce este in tva la incasare din ultimele 6 luni, dar nu este corect, deoarece formula este fara a tine cont de tva la incasare.

MARIA
06 September 2016, 13:25
Cred ca fiind subpunct pentru A si B adica A1 (respectiv B1) se refera numai la sistemul cu TVA la incasare nu la total sume.
Nu stiu pe nimeni care sa declare total sume la A1 si B1. Dar o sa intreb si eu pentru siguranta.

alexadi
06 September 2016, 14:48
Nu are nici o legatura punctu A cu punctul A1 sau B cu B1:
"Secţiunea „Informaţii privind taxa pe valoarea adăugată neexigibilă sau nedeductibilă”
Rândul A. – se înscriu informaţii privind livrările de bunuri şi prestările de servicii
realizate atât în perioada de raportare, cât şi în perioadele anterioare, a căror taxă pe valoarea
adăugată aferentă a rămas neexigibilă, existentă în sold la sfârşitul perioadei de raportare, ca urmare
a aplicării sistemului TVA la încasare şi care urmează să devină exigibilă în perioadele ulterioare,
în condiţiile prevăzute de art. 282 din Codul fiscal.
Rândul A1. - se înscriu informații privind livrările de bunuri şi prestările de servicii
realizate în perioada de raportare și în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada
fiscală este luna sau realizate în perioada de raportare și în trimestrul anterior acesteia, în cazul în
care perioada fiscală este trimestrul.
Rândul B. – se înscriu informaţii privind achiziţiile de bunuri şi servicii realizate atât în
perioada de raportare, cât şi în perioadele anterioare, pentru care nu s-a exercitat dreptul de
deducere a taxei pe valoarea adăugată aferentă, conform prevederilor art. 297 alin.(2) şi (3) din
Codul fiscal, existentă în sold la sfârşitul perioadei de raportare, şi care urmează să devină exigibilă
în perioadele ulterioare, în condiţiile prevăzute de art. 297 din Codul fiscal.
Rândul B1. - se înscriu informații privind achizițiile de bunuri şi servicii realizate în
perioada de raportare și în ultimele 5 luni anterioare acesteia, în cazul în care perioada fiscală este
luna sau realizate în perioada de raportare și în trimestrul anterior acesteia, în cazul în care perioada
fiscală este trimestrul."
Sursa aceeasi cu cea de mai sus si reprezinta instrunctiunile de completare ale decontului. Randurile A1 si B1 sunt introduse pentru ca au fost cazuri cand firma avea Tva la incasare si timp de 6 luni nu avea in decont la randurile aferente conturilor 4426 si 4427 sume pentru ca nu le avea platite /incasate si au anulat eronat codul de tva al platitorului cu toate ca el a avut operatiuni in ultimele 6 luni
ORDIN Nr. 2012/2016 din 5 iulie 2016
pentru aprobarea Procedurii de modificare, din oficiu, a vectorului fiscal cu privire la TVA PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 592 din 3 august 2016
ART. 5
Anularea, din oficiu, a înregistrării în scopuri de TVA a contribuabililor se efectuează:
e) din prima zi a lunii următoare celei în care a intervenit termenul de depunere a celui de-al
şaselea decont de taxă, în situaţia persoanelor care au perioada fiscală luna calendaristică, şi,
respectiv, din prima zi a lunii următoare celei în care a intervenit termenul de depunere a celui deal
doilea decont de taxă, în situaţia persoanelor impozabile care au perioada fiscală trimestrul
calendaristic, dacă în deconturile de taxă depuse pentru 6 luni consecutive, respectiv pentru două
trimestre calendaristice nu au fost evidenţiate achiziţii de bunuri/servicii şi nici livrări de
bunuri/prestări de servicii realizate în cursul acestor perioade de raportare.
sursa: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/OPANAF_2012_2016.pdf

In prima varianta la duk integrator au fost probleme (in februarie 2016 pt ianuarie ca au pus doar in duk deci pe varianta java nu si in pdf varianta A corelatia ca A strict mai mare sau egal cu A1 si B stric mai mare sau egal cu B1. Au fost eliminate tocmai din acest motiv
Atasez raspunsu primit de la raportarea acestei erori:
"Am solicitat asistenta de la directia de specialitate si decizia finala a
fost de-a elimina corelatiile R125, R127, R129, R131 din validatorul D300.
In acest moment puteti redepune declaratia D300 pe portalul ANAF/la ghiseu.
Soft-ul A nu avea aceste validari, deci nu a suferit nici o modificare. Ne
cerem scuze pt. neplaceri si pt. intarzierea raspunsului: acum l-am primit
si noi."

MARIA
06 September 2016, 14:57
Acum sunt :confused: