PDA

View Full Version : problema jurnal de cumparari - tva la incasare



mihai.m
08 February 2016, 20:42
Buna seara,

De 2 saptamani am instalat ultima versiune 802.08 si am o problema cu Jurnalul de cumparari - tva la incasare generat in luna Ianuarie 2016, si anume toate facturile cu tva la incasare de anul trecut 2015 si achitate in Ianuarie 2016 nu apar in jurnalul de cumparari pe colanele 6(baza) si 7 (tva-ul) acestea raman in continuare afisate pe colanele aferente tva-ului neexigibil respectiv in coloanele 29,30,31,32 asta desi pe coloana 25 imi apare data platii

Ce ar trebui facut?

Multumesc,

Mihai M

Irina
09 February 2016, 09:14
Vom scoate o versiune noua pentru remedierea problemei .

mihai.m
09 February 2016, 09:23
Va multumesc,

Cam cand preconizati ca va aparea noua versiune?

Irina
09 February 2016, 10:38
Nu stiu pe moment sa va spun cand vom scoate versiune noua, incercam cat mai repede posibil.

mihai.m
17 February 2016, 11:42
Buna ziua,

Ne apropiem de data depunerii declaratiilor fiscale si inca nu a aparut noua versiune care sa rezolve problema jurnalului de cumparari ce vesti mai aveti in acest sens?

Multumesc,

Solomon Silvia
17 February 2016, 14:33
Problema a fost rezolvata, urmeaza ca zilele urmatoare sa fie postata o noua versiune dupa efectuarea testarilor necesare. Este nevoie si de D300 la care momentan se lucreaza.

mihai.m
18 February 2016, 10:51
Va multumesc!

Sper ca versiunea noua sa apara inaintea actualizarii programului de declaratii (respectiv declaratia 300) la care spuneti ca inca se lucreaza.

Cristi D
19 February 2016, 22:11
In jurnalul de vanzari nu se preia tva colectat din facturile de vanzare cu cota de 24% (stornarile de avansuri acordate in perioada precedenta). Poate se rezolva si aceasta eroare.

Irina
22 February 2016, 10:16
Stornarile se preiau fara probleme in jurnal, doar ca se regasesc in coloanele de regularizare (probabil nu le aveti vizibile in jurnal) si numai dupa completarea constantei pentru procent de regularizare 24% (tva- procent vechi pentru regularizare).

mihai.m
22 February 2016, 11:15
Buna ziua,

Sincer nici la mine nu se observa in jurnalul de vanzari TVA-ul aferent acestor stornari de avansuri din perioada precedenta.
Constanta pentru procentul de regularizare 24% a fost completata (apare in constante generale la TVA la pozitia 3.07)
Cum putem seta jurnalele astfel incat sa ne apara si aceste coloane de regularizare?

Multumesc,

Irina
22 February 2016, 12:04
Dupa cum spuneam mai sus, probabil ca nu sunt in coloanele vizibile, trebuie sa intrati in setarile listei si sa le aduceti in coloanele afisate.

mihai.m
22 February 2016, 13:46
Multumesc... am reusit sa le setez.

andrea
23 February 2016, 09:02
Am instalat noua versiune. In Jurnalul de cumparari imi duce anumite facturi (de anul trecut, deci cu 24%, cu TVA la incasare, achitate in acest an) atit pe coloana de 24%, cat si pe coloana de 20%. Pe coloana de TVA nedeductibil nu imi preiau toate sumele (de exemplu de la facturile de combustibil la care am dedus doar 1/2) - si am dat un Jurnal de cumparari cu toate coloanele posibile.

Voi face manual decontul de TVA, dar tot voi avea nevoie de un jurnal corect mai devreme sau mai tarziu.

Irina
23 February 2016, 10:48
Nu avem semnalate in acest moment probleme de genul acesta. Sunteti sigura ca ati setat toate constantele corect? Eu v-am atasat doua print screen-uri pentru dec 2015 si ian 2016. Daca aveti ultima versiune de mentor de pe site si constantele setate in acest fel ar trebui sa fie totul in regula. Daca problemele dvs persista luati legatura cu distribuitorul dvs sau cu producatorul .

alexadi
23 February 2016, 12:06
Am o firma noua creeata de la 01.01.2016 fortat ca identific cu clientul produsele dupa niste coduri care s-au schimbat, fara probleme de constante, setate conform procedurii ca in imaginea de mai sus postata de Irina (vezi atasament 1. constante tva). Am instalat versiunea 805.07 am dat testare consistenta data, am setat si cele doua coloane de Baza si TVA regularizare insa este corect jurnalul de cumparari doar pentru facturile din initializare (adica cele cu 24%) la cele din luna ianuarie adica din 2016 primite cu cota de 20% imi arata sumele si baza cu 24% iar la regularizare baza si tva imi pune cu minus diferenta, este o eroare la jurnale. Vezi poza 2.jc ianuarie 2016 si o factura din jurnal ( pozitia 13) asa cum apare in program poza 3.cumparare ian 2016
212 213 214

PS: la vanzari in aceasi firma facturile de initializare mi le arata corect in regularizare iar tot cea ce este emis in ianuarie chiar daca este stornare si este cu 24% mi-l arata in coloana de 20% in loc sa le duca in regularizare.

Irina
23 February 2016, 13:41
Am incercat sa reproduc situatia de mai sus, dar la mine in jurnal totul este in regula. Luati legatura cu distribuitorul dvs pentru o verificare a bazei de date.

raisa_diac
23 February 2016, 16:34
Am si eu o problema.
Pe jurnalul de cumparari nu imi aduce la nici o coloana valoarea de pe bonurile de benzina la care am dedus 50%. Scrie 0, iar valoarea bonului este trecuta la operatiuni exigibile. Este vb de vreo setare?

Multumesc!

Cristi D
23 February 2016, 17:14
am instalat noua versiune, am facut reindexari+verificare structuri, dar in jurnalul de cumparari nu este adus tva in coloana cu deductibil daca a fost platit in luna pentru furnizorii cu tva la plata
ramane in coloana cu tva nedeductibil, DAR NUMAI LA FACTURILE DIN LUNA IANUARIE
pentru facturile din decembrie, tva se duce corect in coloane deductibil

alexadi
23 February 2016, 18:33
Problema e simpla documentele inregistrate cu versiunea 802.08 (cea veche) mi le vede in tabela de tva neexigibil cu tota de 24%. Am incercat ca factura din poza de mai sus sa o las neoperata, sa sterg pozitiile sa le adaug din nou, sa o las neplatita, sa o platesc, insa in orice conditii imi lasa diferena de la 20 la 24% in tva neexigibil. Am facut solutia extrema, sterg factura si o mai inregistrez o data surpriza o vede corect cu 20% de ce le vede asa nu am nici o idee, insa nu pot face asta cu toate facturile, ce sa fac?

PS: chiar daca factura este cu tva 20% chiar daca este cu tva 24% le vede cu 24.
firma am creeat-o ca cu versiunea 749.07 direct in ianuarie 2016 cu acelasi sablon cu care mi-am creeat toate firmele, am modificat tva cu modificare valori, dupa care am facut actualizarea la versiunea 802.08 si am introdus datele si dupa updatele la ultima versiune 805.07 si m-am trezit cu problemele la jurnale.

alexadi
23 February 2016, 20:07
O problema fata de cea de mai sus, o alta firma la care am o factura de chirie nedeductibila stornata cu 24% nu o aduce in jurnal in coloana de regularizari decat dupa ce fac compensare, nu e corect pt ca poate am stornarea in luna urmatoare iar eu cand am considerat-o nedeductibila in decembrie 2015 am avut integral suma de 219.7 lei in cheltuieli si in 4426 anul acesta nu mai arata in jurnal la regularizari suma decat dupa ce faci compensare, iar tva nedeductibil nu apare nicaieri in jurnal, am tot cautat coloane in jurnal dar nu apare pe niciuna aceasta stornare la nedeductibile. Ce setare sa fac.

ps: greseste si decontul de tva exact cu valoarea acestei stornari pe care in decont o prinde de doua ori, in balanta aveam 4531 in decont daca las compensarea am 4311 (scade o data valoarea din factura la nedeductibil cand face nc 612=4426 -219.74 si inca o data cand fac compensarea si imi arata in junal la baza -219.7) cea ce nu este corect

ps1: am incercat o varianta sa prind in aceeasi factura si stornarea cu 24 si refacturarea cu 20 imi arata in jurnal la tva cu 20 % corect la regularizari nimic, deci lipsete exact valoarea de stornare cu 24%, decontul da ok, dar doar in conditia in care diferena de tva cei aproximativ 36 lei sa nu ii compensez cu alta factura din sold, ca atunci decontul se modifica cu valoarea tva 24%.

ps2: Cei de la programare cand fac modificarile ar trebui sa tine cont ca noi avem datele in sistem generate cu 2-3 variante de program care au avut niste erori erori care se pare ca se propaga si dau alte eroi in noile versiuni, si normal ca la teste daca folosim ultima varianta nu au de unde sa apara aceste erori de la vechiile variante. Am ceva vechime in spate si peste 7-8 implementari la activ de softuri de la firma mai mari sau mai mici insa nu am gasit inca nici un programator care sa recunoasca ca a este o eroare decat fff tarziu, prima data este utilizatorul de vina uitand ca el lucreaza cu mai multe versiuni iar erorile i se propaga in lant, si de aceea se ajunge la aceste situatii care de multe ori sunt considerate particulare dar ele sunt ceva obisnuit. Problema e sa reusim sa le rezolvam in timp util erorile ca sa apucam sa depunem si noi declaratiile, corecte.

alexadi
24 February 2016, 18:27
Situatia este f grava pt ca este 24.02.2016 maine este 25.02.2016 eu am termen de depunere decont 300 si programul nu imi poate furniza un jurnal de cumparari corect. ce fac in situatia asta? pt ca in momentul de fata jurnalul meu de cumparari este pulbere ca sa ma exprim asa f elegant.
Problema este ca situatia este cunoscuta chiar si distribuitorul cand a auzit problema a zis ca nu sunt primul client care are aceasta problema si totusi este ultima zi in care pot depune declaratia si pot sa platesc fara sa am penalitati si amenzi.
Problema este ca programul in versiunea actuala 805.07 nu poate sa ofere acest jurnal pt ca in momentul de fata face o mare bulibaseala intre facturile cu 20% si 24% in momentul in care fac plati prin extras/chitanta/compensare ca urmare a acestui fapt ma trezesc ca am facuti cu 20 care au 217 lei tva iar in jurnal am cu totu si cu totu alte sume mai mari sau mai mici!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! O solutie pentru a putea face si eu jurnalul sa pot face macar manual un decont imi este imposibil sa cred ca nu exista solutie.

cristibelean
24 February 2016, 21:55
Nu stiu din ce cauza ai problemele respective dar eu m-am apucat de dimineata dupa ce initial m-am cam speriat sa fac urmatoarele (ordinea am stabilit-o pe masura ce incercam sa gasesc o explicatie la ce se intampla si pe masura ce vedeam ca actiunile mele au rezultate bune):

1. Am verificat daca in luna ianuarie 2016 am pus bine cotele de TVA la constante generale. La firmele care "nu imi dadea" era pus la TVA maxim 24% in loc de 20%. Asta mi-a adus cele mai multe corectii... Cota de 24% trebuie sa apara doar o data la regularizari. Trebuie sa fie ca aici: http://portal.winmentor.ro/forum/attachment.php?attachmentid=211&d=1456217305

2. O parte din probleme s-au rezolvat dar au mai ramas ... Am verificat la cateva facturi si am descoperit ca din "viteza" s-au creat articole carora li s-a alocat cota veche de TVA 24%, dar factura era corecta cu 20% sa zicem. Cineva "inventiv" a modificat manual suma TVA din factura. Am modificat ... s-au mai redus ceva din erori. Dupa reteta aceasta se poate intampla si viceversa, la un articol de 20% sa i se calculeze manual o alta cota ..

3. Am actualizat de la nomenclatorul partenerilor - "Actualizare parteneri TVA la incasare" - "actualizeaza parteneri de pe site" ... Si dupa aceasta operatiune am avut surpriza sa vad ca s-au corectat cateva sume ...

4. Am dat "actualizare constante" de la service. S-au mai actualizat cateva constante ..

5. Am vazut ca in descrierea versiunii scrie ca trebuie sa dam verificare coerenta date inainte de a face D300 si D394. Desi nu parea ca are vre-o legatura cu jurnalul meu de cumparari am facut acest lucru (am lasat sa se reindexeze doar luna ianuarie 2016).

6. La sfarsit in jurnalul de cumparari am gasit doua campuri care nu erau vizibile "TVA regul. baza" si "TVA regul. valoare" pe care le-am adus in jurnal. In cele mai multe cazuri aici era diferenta ce o cautam.. Este valabila treaba si la jurnalul de vanzari ...

7. Am dat mai tot timpul "Refacere completa jurnal"

Operatiunile acestea le-am facut dupa ce am verificat putin cateva inregsistrari contabile care implicau toate conturile de TVA. Negasind probleme am zis ca am o baza de plecare: TVA-ul ar trebui sa fie cel din balanta.

Hai ca se poate!

andrea
24 February 2016, 22:43
Salut!

Și eu am rezolvat īn mare cu Jurnalul (aveam 24% trecut de la 2 rānduri de constante). Īn schimb nu am reușit deloc să īmi apară īn Jurnalul de cumpărări TVA nedeductibil cu 24% (de exemplu factura de la OMV din decembrie - la care s-a trecut 1/2 pe macheta de intrări) și achitată īn ianuarie 2016, īmi apare valoarea īntreagă a TVA-ului pe coloana de 24%, dar ar trebui să īmi apară și pe coloana de TVA nedeductibil 1/2 din TVA-ul respectiv.

Spor,
Andrea

cristibelean
25 February 2016, 00:18
Acum am gasit si noi la o firma o situatie similara. Incerc sa gasesc o solutie....

medianet
25 February 2016, 00:58
Si eu am probleme cu declaratia 300. In bilant am de plata TVA in luna iar in declaratie am de recuperat. Care o fi suma corecta?

alexadi
25 February 2016, 02:06
@andrea
Aceasta versiune asa face, vrei o solutie de compromis, intri in decembrie imparti factura in doua adica valoarea de 50% nededutibil o factura si valoarea de 50% deductibil alta facura iar in ianuarie o sa ai corect in jurnal (sper sa se remedieze ca eu am in momentul de fata deconturi care au fost intocmite si depuse de se depun fizic, la care pentru a le puta face nu am facut achitarea facturilor cu 24% care erau integral nedeuctibile pt ca in jurnal si in decont le dubla, iar in toate verificarile in balanta era corect)

@cristibelean
problema care o face este simpla o eroare in program si pana nu o rezolva la programare nu am cum sa o rezolv eu, pt ca imi vede facturile cu 24% chiar daca ele sunt in program in facturi cu 20, nu pot sterge factura pt ca imi spune ca e achitata dar achitarea de fapt e o compensare la alt furnizor e o mare varza facuta de versiunea precedenta 802.07. constantele sunt asa cum am scris mai sus pe pagina 2 la postul 15 unde am dat si cele 3 poze cu constantele, jurnalul de cumparari si o factura cum apare ea inregistrata cu toate ca in jurnal arata altceva, actualizari, reparai de baza, coerenta, etc facut tot cea ce se putea omeneste facut, distribuitorul a zis scurt stiu problema am mai avut cazuri nu am ce face pana nu o rezolva cei de la programare in prima instanta ci le rezolva ulterior(am cazuri mereu care le scapa celor de la programare pt ca se intampa sa nu poata prinde in vedere toate situatiile care apar in viata reala)
pentru problema ta si a mea solutia din cate am vazut eu ar fi :
1. toate platile de la furnizori trecute in 409 :D daca nu te incanta stai sa vezi ce urmeaza
2. stergerea tuturor facturilor la care ai probleme (cazul meu fericit pt moment am eroare doar la facturile de diverse ca daca erau de marfa eram mort ca am facturi de marfa si cu cate 50-100 de pozitii si ca iesiri am doar vro 300 parca de facturi )
3. reintroducerea facturilor iar pe masura ce introduci factura, scoti plata din 409 si o aloci facturi dupa care faci verificarea daca este corect vazuta in jurnal (pana in momentul de fata am verificat cu 5-7 facturi si este ok) chiar si consultantul a zis ca dc o sterg si o prind cu noua versiune adica ultiam nu mai are cum sa dea eroare pt ca problema vine de la faptul ca datele sunt introduse cu vechea versiunea care avea eroare la tva si eroare care s-a propagat, am fost fortat sa pun vechea versiune cu toate ca am citi ca sunt erori la jurnalele de tva pt simplu motiv ca trebuia sa fac statele de plata;)
4. daca ai stornari si facuri cu 24% care sunt nededutibile nu ai decat solutia sa le lasi neachitate ca sa iti apara corect si in jurnal si in balanta si in decont (altfel jurnalul si decontul sunt duse pe apa sambetei iar in balanta este corect)
5. bafta la modificat chitante, sters documente si reinregistrarea lor.

cristibelean
25 February 2016, 11:20
Eu am rezelvat cu ce am zis, nu mai fac nimic.
Nu ma complic. In decont trecem sumele care pe unde trebuie si fac mentiune cu mana pe jurnalul de cumparari.

alexadi
21 April 2016, 11:03
Pt cei care au instalat ultima versiune 811.01 la configurarea jurnalului de cumparari se poate adauga ca vizibila si coloana de TVA nedeductibila cu cota de regularizare adica 24% (am firme cu decont trimestial si au facturi nedeductibile si cu 24%, au fost emise in 2016 cu servicii din 2015), m-a intereseaza sa stiu daca urgentez instalarea versiuni inainte de 25 luna aceasta sau dupa (pt a imi fi mai usor sa fac modificarile in decont, avand si aceasta coloana ). Multumesc anticipat pt informatie.

mihai.m
03 May 2016, 16:33
Buna ziua,

Revin cu aceeasi problema cu care am deschis acest Thread doar ca de aceasta data problema imi apare doar la societatile ce au TVA trimestrial si mai precis:

Toate facturile cu tva la incasare de anul trecut 2015 si achitate in Ianuarie-Martie 2016 precum si toate facturile din 2016 si achitate in aceeasi perioada nu apar in jurnalul de cumparari pe colanele 6(baza) si 7 (tva-ul) sau pe coloanele cu TVA 24% regularizare acestea raman in continuare afisate pe colanele aferente tva-ului neexigibil respectiv in coloanele de Rest neex. si Sold op. neex. asta desi pe coloana de plati imi apare nr documentului de plata si data platii.

Mentionez ca am instalata versiunea 806.02 si de asemenea ca la nicio societate ce are TVA-ul lunar nu am nicio problema cu Jurnalul de cumparari.

Ce ar trebui facut?

Multumesc,

Mihai M

Solomon Silvia
04 May 2016, 12:56
249

Este posibil sa nu aveti configurarile corect, sau trecerea la cota 20% sa fi fost facuta altfel decat precizarile din documentatie.

mihai.m
05 May 2016, 11:10
Buna ziua,

S-a rezolvat problema intradevar nu stiu cum s-a intamplat dar procentul maxim de cota de TVA ramasase doar la luna Martie 24% in loc de 20%, desi pe Ianurie si Februarie era modificarea operata corect...

Multumesc,

Solomon Silvia
05 May 2016, 11:57
E posibil ca luna martie sa fi fost deschisa la momentul configurarii pe lunile anterioare si din acest motiv nu s-a preluat si in luna martie.

Gabi68
11 July 2016, 11:40
Buna ziua. Dupa ultima actualizare ( versiunea 825), am actualizat constanta noua "TVA procent vechi pt regularizare 2" in luna iulie 2016, conform instructiunilor, dar, desi in luna iunie 2016, nu apare aceasta constanta, cand doresc sa vizualizez jurnalele de vanzari-cumparari/iunie 2016, imi apare o fereastra in care imi cere sa fac aceasta actualizare a noii constante, nu am cum sa o fac daca nu apare in Constante generale si, prin urmare nu mi se deschid jurnalele. A mai patit cineva? Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat.

DragosE_WT
11 July 2016, 12:05
Service > Avarie > Actualizare constante.

Gabi68
11 July 2016, 12:49
Multumesc frumos.

emaio
29 July 2016, 11:13
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. Dupa ultima actualizare am incercat sa intru pe jurnalele de cumparari si de vanzari, dar imi spune sa initializez TVA procent special din "Constante" , TVA, poz 3.06. Am dat Service>Avarie>actualizare constante, dar nu pot sa dechid jurnalele pentru ca imi cere in continuare sa initializez Tva procent special. Va rog sa imi spuneti ce procent trebuie sa trec .Multumesc anticipat.

DragosE_WT
29 July 2016, 13:10
La procent special - 5%

Mihaela Cristina
01 August 2016, 12:04
Buna ziua,
si eu am aceeasi problema. Nu pot sa generez jurnalele dupa instalarea versiunii 825, pe lunile anterioare lunii iulie. Am parcurs pasii sugerati mai sus, dar tot imi cere sa introduc constanta" TVA-procent vechi regularizari 2", iar daca vreau sa generez un jurnal din anul anterior imi cere sa introduc si " TVA-procent vechi regularizari 1".
Stie cineva cum se poate rezolva problema?
Multumesc.

Irina
01 August 2016, 13:56
Vom rezolva printr-o versiune, astfel incat pe luni din urma sa nu va mai ceara completarea constantei respectiva.

Gabi68
18 August 2016, 11:56
Buna ziua. La listarea jurnalului de cumparari pe iulie 2016, constat ca, baza de impozitare si TVA-ul corespunzator unui articol dintr-o factura/iunie achitata in iulie, imi apar la regularizari cu TVA 24%. Articolul este corect introdus cu 20% , configurarile sunt OK, am sters factura si plata, am reintrodus, am introdus un articol similar in loc, am verificat coerenta date fara indexari, am instalata ultima versiune 826.10, dar.....aceeasi problema.Ce pot face? Multumesc anticipat.

Irina
18 August 2016, 12:39
Eu banuiesc ca tot de la constante aveti dificultati. Va atasez o imagine cu modul in care trebuie sa arate toate constantele corect completate. 257

Gabi68
18 August 2016, 12:53
Constantele sunt OK.....tocmai ce am constatat aceeasi problema si la o factura de Electrica....

Irina
18 August 2016, 12:59
Luati legatura cu distribuitorul dvs pentru a vedea exact care e problema pe baza de date. Nu stiu sa fie o problema de program daca toate constantele sunt corecte, si cota de tva de pe articol e in regula, si valoarea calculata a tva e in regula.

Gabi68
18 August 2016, 13:05
Valorile care apar la regularizari ( daca poate avea vreo importanta aspectul ) sunt mai mici de 1, atat baza cat si TVA-ul. Este vorba de un articol ieftin si de certificatele verzi.

Irina
18 August 2016, 14:11
Certificatele verzi sunt un articol creat separat si asociat articolului principal? verificati ca aceste certificate daca sunt articol separat sa aiba cota de tva corespunzatoare.

Irina
18 August 2016, 16:38
Mi-am dat seama de ce va duce la regularizare. Pe valori foarte mici, aplicand formula matematica tva-ul iese in suma care poate fi incadrata cu usurinta in loc de 20% la valoarea de 19% si prin urmare se duce in coloana de regularizare.

alexadi
18 October 2016, 15:16
Am si eu o urmatoarea problema: firma este tva la incasare in fisa de cont imi arata notele contabile la facturile achitate cu chitanta iar in jurnal in coloana de tva dedus (primele coloane) este zero, iar in coloana de plati imi arata doar nr de chitanta si data in rest nimic altceva ca si cum nu ar exista.
-Firma este tva la incasare, decont trimestrial
-facturile sunt din luna a 7, 8 si a 9 toate au bifate in ele tva la plata da, chiar si furnizorul este tva la incasare
-partenerul are bifa si de persoana afiliata (este o persoana afiliata si am nevoie de bifa la facturile de clienti dar pana acum nu m-a afectat inca)
-toate facturile sunt achitate cu aceasi chitanta.
-in casa imi apare achitatea si nota contabila cu care se face transferul sumelor din 4428 in 4426
-in fisa de cont la 4428 si 4426 imi apare nota contabila
jurnalul de cumparari la coloanele 6 si 7 de deducere nu aduce sumele de la facturi, in coloanele de plati imi aduce doar nr de chitanta si data chitantei dar sumele le lasa pe zero si imi lasa sumele peste tot unde sunt neexigibile, unde nu ar trebui

PS: versiunea este 828.12. Am dat si coerenta data si la fel face.

Solomon Silvia
19 October 2016, 09:52
Verificati cum este valoarea constantei generale - tva: "Numar zile pentru colectare automata TVA neexigibil" - aceasta trebuie sa fie 999999. Verificati daca constanta este setata astfel inclusiv in lunile din care provin facturile. In cazul in care constanta este setata corect luati legatura cu persoana care va ofera suport pentru a analiza baza de date.

alexadi
19 October 2016, 11:23
Eu vorbeam de tva dedus la plata deci de jurnalul de cumparari iar constanta "Numar zile pentru colectare automata TVA neexigibil" - aceasta trebuie sa fie 99999 stiu ca se aplica la vanzari daca sunt tva la incasare.
Tva dedus la cumparari se face in functie de faptul ca este firma tva la incasare sau nu:
1. Firma este tva la incasare = orice achizitie se deduce la plata acesteia catre furnizor (cazul meu)
2. Firma nu este tva la incasare = achizitia se deduce la data facturi daca furnizorul nu este tva la incasare sau la plata facturi daca furnizorul este tva la incasare.
Constatanta are aceeasi setare de cand au aparut tva la incasare efectiva pentru clienti si anume la mine are :9999999 (adica am 7 de 9 fata de cei 6 de 9 cat spuneti ca ar tr sa fie conteaza?)

Solomon Silvia
19 October 2016, 11:34
Din neatentie nu am observat. ramane cea de a doua solutie - pers care va ofera suport

NU CONTEAZA DACA SUNT 6 SA 7 DE 9

alexadi
19 October 2016, 11:54
Multumesc pentru raspuns.
Cred ca am gasit problema. Si are o legatura 2 elemente:
- cu furnizorul respectiv si anume este singurul furnizor pe care nu mi-l deduce si singura diferenta fata de ceilalti furnizori este bifa de la "Persoana afiliata Da" in rest oricate facturi adaug de la orice furnizor mi le arata corect in jurnalul de cumparari, in fisa la 4426 si 4428
- si ca in luna iulie imi aparea ciudat ca tva maxim 24% aceasta combinatie facea ca sa nu imi considere facturile corecte in jurnal.
Am modificat constanta de tva maxim in 20 la luna iulie 2016 si am dat inchidere de luna, refacere solduri in septembrie si acum totul este ok.

alexadi
22 December 2016, 17:33
Versiunea folosita este ultima si anume: 831.16 problema intampinata: firma este tva la incasare tva trimestrial in martie nu arata operatiunile de martie (nici facturi nici plati se termina jurnalul cu februarie), in iunie aceeas problema in septembrie la fel. Ce rezolvare am ce sa verific. Daca setez in contatnte luna respectiva imi arata toate operatiunile. Problema mea este ff majora ca trebuie sa predau unui fost client actele si nu reusesc sa scot niste banale jurnale cum fac sa mi le arate si mie corect.
Am incercat in mai multe firme care sunt tva trimestial aceeasi problema, ce rezolvare am?
La fel face si la cumparari si la vanzari

uracort
22 December 2016, 17:44
nu regasesc in jurnalul vanzari / cumparari operatiunile aferente lunii curente. Concret: fiind pozitionat in luna decembrie, constanta "editare jurnal TVA = TRIMESTRIAL", nu-mi apar in jurnal operatiunile lunii decembrie !!! Ce este de facut, va rog frumos ?
Multumesc !

Irina
23 December 2016, 13:16
Luati versiunea de pe ftp clienti pentru jurnalul trimestrial.

PS. Am pus si pe site versiunea

alexadi
25 January 2017, 13:22
Am instalata ultima versiune adica 831.26 si in la jurnalele de cumparari sumele din regularizari le trece ca si pana acuma, nu foloseste noile coloane : Baza TVA Old%, Valoare TVA Old%, Baza TVA Old2%, Valoare TVA Old2% asa cum scrie in documentatie. Imi reconfigurasem in jurnal de cumparari si ma trezesc ca nu imi arata factura, ma uit in vechiul model cel in care exista doar o coloana de regularizare si acolo apare suma pe regularizari. In documentatie scrie ca sunt noi coloane adaugate, dar ele nu afiseaza nimic, sa inteleg ca inca nu sunt functionale?

Solomon Silvia
25 January 2017, 14:02
Pe jurnalul de cumparari inca nu sunt functionale.

alexadi
08 February 2017, 18:03
Am si eu o problema cu o factura si anume imi arata sumele pt tva de 19% la regularizari. Am ultima versiune folosita si anume 831.26
Situatia este asa:
- am cateva produse (20-30) sosiste cu aviz cu tva 24%
- am cateva produse (60-50) sosite cu aviz cu tva 20%
- Produsele au fost vandute in luna ianuarie 2017
-primesc acuma avizul de stornare integral pentru produse si factura separata pentru aceleasi produse.
In mentor prind doar factura la aviz, adaug un discount integral cu valaorea de 24% si tva aferent, un discount integral cu valoarea la 20% si unul cu valoarea facturii de care este care este de 19%.
in factura la fiecare pozitie este corect va notat insa in jurnal trece tva tot la regularizari dar valoarea este de 19% cum se vede si in poze. Am aratat doar pozitiile de discounturi adica ultimele 3 pozitii (primele 2 fac ca cele de 24 si 20 sa fie pe zero si raman doar cele de 19%) 336
pS: firma este tva la incasare, si am facutra achitata cu chitanta.

MARIA
22 February 2017, 12:18
Ceva noutati cu jurnalul?
Nici mie nu imi duce corect sumele cu TVA la incasare platite in luna, si nici facturile cu storno 20%.
La fel si jurnalul de cumparari pune facturile cu 20% la achizitii cu 19%.

MARIA
16 March 2017, 15:20
Inca nu s-a rezolvat cu jurnalul de cumparari?

alexadi
17 March 2017, 19:04
Raspunsul il gasesti aici: http://portal.winmentor.ro/forum/showthread.php?1490-Jurnale-de-vanzari-si-cumparari-eronate-versiunea-831-26 in postul nr 6, iar viteza cu care se va rezolva este trecuta in ultimul post din acelasi topic (adica eroarea persista de anul trecut din ianuarie si inca nu este rezolvata. adica viteza melcului exact stilul clasic de rezolvare a erorilor partial importante, de ce sa muncim noi la 5 firme cand putem muncii la 4 ca timpul pentru a 5 il pierdem sa refacem jurnale in excel ca Softul inca nu poate sa faca, cand o sa faca e ca si cu declaratia 100 si cu modulul de administrare, ca si cu celelalte probleme pe care tot mai multi utilizatori se confrunta.)

Stiu sunt acid mi s-a spus chiar si in cadrul forumului cand am fost foarte vehement la marea intarziere care a fost la scoaterea declaratiei 394 dar aciditatea vine din:
LIPSA DE COMUNICARE a echipei WINMENTOR si VITEZEI CU CARE SUNT IMPLEMENTATE MODIFICARILE LEGISLATIVE, FUNCTIONALE SI REZOLVATE ERORILE. Comunicarea este de precum face strutul CAPUL IN NISIP SI NICI O ALTA MISCARE si cam asa si la multe erori si modificari necesare in soft.

Dupa cum se vede in acel post una intreb alta se raspunde si se spune: "In timp util" daca vor fi necesare adica 1 an si 2 luni din 01.01.2016 si in curand un an si de la data la care am trimis mail oficial catre suport pentru eroare, ca pe forum era scrisa de la inceputul anului trecut si inca nu a trecut tipul util.

Am fost sunt si voi fi strict si acid daca este nevoie pentru ca peste tot winmentor se lauda cu o super baza de date, si spunem ca sa nu il comparam cu softurile gratuite care scot mult mai repede actualizarile, care au optiuni care in mentor apar peste 2-3 ani, care repara chiar si la 2-3 zile o eroare daca apare, dar la mentor vad ca mai bine de 1 an de zile este prea putin pentru a putea face o serie de modificari pentru a respecta o procedura pe care chiar echipa manageriala a implementato in program si exista si in documentatie.

Pe prima pagina la Wimnetor scrie mare: "Masinile ar trebui sa lucreze, oamenii sa gandeasca. Masinile pot fi usor convinse. " si "... pentru calculatoarele care nu stiu contabilitate!" imi plac cele doua citate dar sincer nu sunt deloc respectate.

Sunt in momentul in care am fost in septembrie 2013 cand am luat decizia de a renunta la un soft ca avea probleme la implementare a modificarilor legislative si a rapoartelor dupa 3 ani si jumatate ma gandesc ca am dat din lac in put, am scapat de ala negru cu coarne rosi si am dat de tacsu, asta dupa ce am cheltuit cateva mii de euro si ma intreb la ce mi-a folosit, daca maine ma intreaba cineva daca recomand mentor ii spun ca am rezerve pentru ca o sa aiba o MARIE noua cu o baza de date buna daca ma iau dupa marketing dar cu o implementare care in momentul de fata nu mai poate tine pasul cu dezvoltarea legislativa si tehnologica existenta in momentul actual. Sunt foarte multe lucruri de spus pe care ci de la soft le stiu ca sunt de rezolvat dar nu cred ca mai au cu cine, sau de ce nu WINMENTOR si-a atins limita maxima de dezvoltare.

MARIA
20 March 2017, 10:26
Asta este din pacate. Si eu imi fac jurnalele in excel pentru moment.

andrea
22 March 2017, 18:15
Nici o veste legata de jurnale?

Andrea

Solomon Silvia
23 March 2017, 10:37
Astazi va aparea o noua versiune cu toate corectiile. Urmariti site-ul: http://portal.winmentor.ro/winmentor/main_ro.php sau va puteti abona la newsletter:http://portal.winmentor.ro/winmentor/newsletter.php

MARIA
20 April 2017, 15:40
La mine functioneaza la Jurnalul de vanzari, insa la jurnalul de cumpari nu!
Sunt ceva setari de facut?

Solomon Silvia
20 April 2017, 16:41
Folositi ultima versiune 839.04? Poate acesta este motivul pentru care nu va functioneaza.

alexadi
21 April 2017, 09:03
In jurnalul de cumparari trebuiesc trecute la afisate si coloanele tva neded %old si tva neded %old 2

MARIA
21 April 2017, 09:56
Soloman silvia: da folosesc ultima versiune.
Alexadi: am configurat si JV si JC. Pe JV imi duce bine. Am si sume cu 24% si le face corect.
Dar la JC nu-mi duce sumele pe coloanele respective.