PDA

View Full Version : Actualizare formule de calcul a deducerilor personale 2016



smigel
01 February 2016, 17:07
Buna ziua,

Se pot face cumva automat aceste actualizari, sau trebuie sa introducem formulele manual?
"Salarii/Nomenclatoare/Deduceri generale/Deducere personala de baza"
Nu am gasit informatia in ftp, versiunea curenta (802.08) si nici in alta parte... dar am nevoie de informatie urgent.
Mentionez ca am o baza de date cu f multe firme. Va rog sa nu-mi sigerati aplicatia Admin... deocamdata...

smigel
01 February 2016, 17:08
Multumesc anticipat!

smigel
01 February 2016, 17:08
*sugerati :)

DragosE_WT
01 February 2016, 18:00
Modificati la o firma pe luna ianuarie, mergeti in directorul acelei firme, in luna ianuarie, si dati Copy la toate fisierele dedgen si dedgen1 (db + indecsi, in total 8 fisiere). Mergeti in fiecare alta firma, in luna ianuarie 2016 di dati Paste cu suprascriere.

cdcd
01 February 2016, 19:56
In fisierul DATA si apoi la firma?
Acolo am gasit cele 8 fisiere.
Multumesc.

Irina
02 February 2016, 10:45
Daca ati instalat versiunea noua de Winmentor gasiti tablele actualizate in NEW/Luna. Le puteti lua de acolo si le copiati la nivel de luna firma. Nu stiu de ce respingeti ideea de a folosi Mentor Admin, mai ales ca spuneti ca aveti multe firme. Utilizarea e simpla si modificarea rapida, fara a va mai chinui sa copiati table si sa dati reindexari si alte verificari. Va selectati ca sursa New-ul si apoi informatia se duce automat pe toate firmele selectate.

Irina
02 February 2016, 10:48
Si ca o completare, utilizati Mentor admin acum cat e in versiunea beta, din luna mai va putea fi folosit doar contra cost.

alexadi
02 February 2016, 12:39
O intrebare, referitoare la Mentor Admin, nu merge si copierea de zile libere, ca e singura optiune care imi da mesajul Terminat cu erori si nu este in nici o firma creeat si nici completat zilele liberea. Cum sa il fac si eu sa mearga, ce setari sa mai trebuiesc facute ca sa fie ok pasi pe care i fac sunt urmatorii:
1. Zile liberea: Da
2. Calendar aleg luna ianuarie 2016
3. MOdificarea se opereaza incepand cu : luna 1 anul 2016
4. Firme destinatare si aleg firme care au salariati si care au deschise luna ianuarie la salarii
5. executarea procedurii: acum
6. Rulez
ruleaza si imi apare la status job: Terminat cu erori.

Irina
02 February 2016, 13:03
Voi sesiza programarea.

smigel
03 February 2016, 09:35
Am erori la instalarea Mentor Admin, desi l-am instalat cu antivirusul dezactivat...
o intrebare: se poate actualiza si plafonul setat pentru CAS de exemplu? nu am gasit optiunea.

Irina
03 February 2016, 11:49
Nu avem sesizate probleme pentru instalarea Mentor adminului decat pe calculatoare cu antivirul Kaspersky. Luati legatura cu distribuitorul dvs sau cu producatorul pt ajutor.
Plafonul de la cas se regaseste in cadrul contributiilor si da, puteti actualiza acest plafon. Pe ultima versiune aveti new-ul actualizat, deci va puteti folosi de new, selectati cu plusul verde contributiile dorite si faceti actualizarea.

smigel
08 February 2016, 13:40
pot instala mentor admin pe o statie, nu pe server?

Irina
08 February 2016, 16:10
Puteti instala mentor admin si pe server si pe statie sau doar pe o statie, citeste singur unde e baza de date conform bde-ului.

dlarytm
09 February 2016, 16:38
Eroarea apare din cauza ca a existat o versiune de mentor care la crearea unei firme crea si toate zilele libere din anul 2015. La acele firme nu merge crearea de noi zile libere in 2016 decat dupa Avarie-reconstruire Sysid

Irina
10 February 2016, 10:18
Toate versiunile din ultimul an, sau chiar mai de mult, la crearea de firme noi aduc implicit zilele libere aferente anului curent. E o facilitate. In ceea ce priveste problema din mentor admin, ea a fost rezolvata, si vom posta in scurt timp o versiune noua.

alexu
04 March 2016, 12:55
O observatie referitoare la zilele libere (ca sa nu mai deschid un alt topic separat):

Trebuie facuta o corectie la Decembrie 2016 - corect este 160 ore (nu apare ca fiind libera ziua de 1 Decembrie)