PDA

View Full Version : eroare avize facturi in asteptare



alexadi
16 December 2015, 10:19
Am si eu o problema cu avizele la facturi in asteptare si nu stiu cum sa o rezolv. Am o factura de la un furnizor extern in care am 2 pozitii ale aceluiasi produs cu 2 preturi diferite. Problema apare cand dau sa fac avizul la factura in asteptare cand stupoare nu am decat o pozitie cu toata cantitatea si cu un pret mediu lucru care nu mi se pare normal. Ca sa fie si mai "placuta" situatia pozitiile cu pretul mai mare sunt livrate in 18 iar cele cu pret mai mic sunt livrate ulterior (in luniile urmatoare) cum fac ca sa fie corect in contabilitate si in gestiune? In mod normal era corect daca nu se adunau produsele.
Atasez pentru intelegere si 2 imagini ale situatiei de fapt, am incercat in mai multe firme si degeaba aceelasi comportament eronat semn ca este de la program.
(vorbesc despre Intrari/facturi/facturi in asteptare pentru factura si Intrari/facturi/avize la facturi in asteptare pentru avizul aferent facturi)

PS: ca sa elimin discutiile cu e normal pt ca sunt aceleasi produse aduc si urmatoarele argumente:
- produsele pot avea serii pe lot: 10 bucati cu un pret sunt dintr-o serie, celealte 10 bucati au alt pret si alta serie de lot
- cele ieftine pot expira in 6 luni cele scumpe in 12 luni
- cele ieftine mi le da mai ieftin tocmai pt ca sunt deacord sa mi le livreze peste 2 luni si sa i le paltesc acuma
- argumente logice, materiale si economice exista si de aceea este normal ca sa nu se adune produsele, pentru ca exista o logica si un element pentru care ele au preturi diferite de aprovizionare si asa trebuiesc sa fie inregistrate in stoc.

Irina
16 December 2015, 10:34
Asta e modul in care trateaza programul nostru lucrul cu avizele si facturile la avize, se aduna articolele si la pret se face o medie. Nu se intentioneaza schimbarea modalitatii de lucru.

alexadi
16 December 2015, 11:13
Atunci sincer nu se respecta legislatia existenta in momentul actual romania adica metoda FIFO de gestiune NU EXISTA in acest program este o metoda mixta intre un FIFO si un pret mediu cea ce nu este corect. Daca iau amenda la un eventual control pot sa o refacturez catre producator ca nu respecta legislatia in vigoare?
Si daca eu am 10 produse care imi expira in 6 luni si am un pret mai mic decat cele care expira peste 12 luni cum se contabilizeaza in program daca producatorul mi le remite pe aceasi factura? Sa inteleg ca nu exista posibilitatae si NICI NU SE DORESTE SA SE RESPECTE LEGISLATIA DE CATRE PRODUCATORUL SOFTULUI?


PS: Nu vreau polemica dar eu daca il primesc cu 5 lei si il vand cu 8 sunt in profit si respect legea (nu vand sub pretul de achitie) dar daca primesc cu 9.7 lei ( cam am 1 cu 5 lei si 20 cu 10 lei) si il vand cu 8 sunt in pierdere si nu respect legea (vand sub pretul de achizitie ). Pe fisa de magazie imi arata eronat iar la un eventual control iau amenda, lucru care nu mi se pare corect

Solomon Silvia
16 December 2015, 15:48
Varianta 1. Este necesar sa solicitati furnizorului sa va emita doua facturi pentru a putea prelua corect preturile.
Varianta 2. Inregistrati dumneavoastra doua facturi, factura 1 - pret x, factura 2 - pret y, iar in observatii puteti scrie: motive tehnice de inregistrare a facturii

cristibelean
01 April 2016, 10:29
In versiunea 806.02 la "Avize la facturi in asteptare" apare o alta eroare: nu se poate alege gestiunea cand se face receptia si nici nu se poate edita pretul de inregistrare (la marfa cu amanuntul, de exemplu).
Programul inceraca sa aduca in receptie gestiunea implicita setata la articol dar noi vrem sa facem receptia pe o alta gestiune. Daca nu este setata gestiunea implicita, nu poti face nimic, trebuie sa renunti.
235

Solomon Silvia
01 April 2016, 10:34
Este o problema de versiune - care s-a corectat intre timp si va fi valabila pe o noua versiune. Intre timp, pentru a putea sa adaugati tranzactia incercati sa va stabiliti in nomenclatorul de articole gestiunea implicita si pretul de vanzare.

cristibelean
01 April 2016, 10:39
In imaginea mica am pus gestiunea implicita. Daca am avea doar acest caz ar fi simplu.

Problema este ca acest modul il foloseam si la comert en-detail unde preturile de inregistrare difera de la receptie la receptie. Aici se foloseste un articol generic de ex. "Marfa valoric 20%" care se aloca pe gestiunile corespunzatoare.

alexadi
05 April 2016, 16:38
Versiunea folosita este 806.02 la avize la facturi in asteptare nu pot salva intrarea pt ca imi zice ca data de expirare este mai mica decat data facturi, lucru banuiesc corect caci eu nu am cum sa introduc aceasta informatie la articol pt ca este gri campul, corect pentru program incorect pentru utilizator, ce pot face pentru a introduce data de expirare la aceste produse?