PDA

View Full Version : jurnal vanzari -cod fiscal



alexadi
11 November 2015, 17:40
Dupa updatele la ultima versiune 793.14 am probleme in anumite firme cu jurnalele de vanzari tva la incasare si anume imi aduce toate facturile care raman neachitate fara cod fiscal, daca fac o achitare imi aduce si codul fiscal. A mai patit cineva asa ceva. Am dat refacere solduri/stocuri din avarie, si refacere completa jurnal din contabile, ce as putea face sa imi apara corect. Astept noua versiune cat mai curand si care sa rezolve problemele multe si f stresante de la aceasta versiune scoasa in pripa pentru expirarea modului de bonuri casa de marcat.

Solomon Silvia
12 November 2015, 14:03
Daca nu se intampla pe toate firmele, inseamna ca e posibil sa fie o problema de la baza de date.
In urma testelor, nu a reiesit problema semnalata.

DragosE_WT
12 November 2015, 14:09
Codul fiscal se salveaza si la nivel de factura. Oare ati adaugat codul fiscal pe parteneri dupa salvarea facturilor in cauza?

alexadi
13 November 2015, 11:33
La momentul introducerii facturilor, clientii erau creeati si aveau atasate codurile fiscale corecte deci nu poate fi vorba de catre modifcicarea ulterioara a partenerilor. (Aceste facturi au fost aduse prin import din alte aplicatii, iar elementul de identificare al partenerilor este codul fiscal, deci este exclus ca sa nu existe la creeare facturi, sunt maxim 2-3 noi pe luna pe care ii creez eu manual pentru a nu mai avea nevoie de fisierul de parteneri)
O problema asemanatoare am mai avut cu 2 versiuni in octombrie - decembrie 2013 cand am trimis jurnale, la recomandarea distribuitorului de unde am facut achizitia, si la iasi si raspunsul lor a fost simplu nu este nici o problema in baza dar nu stim de la ce se intampla si atunci a fost pe multe firme existente in mentor, chiar si acum mai am facturi la unele firme neachitate din aceea perioada care in jurnal ele apar ca si atunci fara coduri fiscale. Tind sa cred ca este o problema de anumite versiuni de winmentor ca atunci distribuitorul a spus sec: " E de la versiunea de winmentor, o sa se rezolve cu o noua versiune scoasa", asa a fost s-a rezolvat, acuma a aparut din nou dar nu pe toate firmele.
Ce pot verifica ca sa descoperim problema si sa o remediem.

PS: se pare ca ultimele 3 luni in fisierul iesiri.db coloanele cod fiscal si cod fiscal propiu nu mai sunt completate cu date, interesant este ca exact de atunci am inceput sa import facturile emise, iar elementul de identificare al partenerilor este codul fiscal.
Am verificat ca mai am o firma la care fac importul dupa codul fiscal si nici acolo nu aduce datele in cele doua coloane si tot identificare dupa cod fiscal exista.
Am verificat si cu parteneri identificati dupa cod intern si aceleasi coloane sunt necompletate
Problema este la program se pare nu la operare.

alexadi
10 December 2015, 11:28
Am verifica in noiembrie aceeasi problema in mentor, daca aduc prin import din alte aplicatii facturi nu arata in junalul de vanzare codul fiscal la aceea factura (toti clientii sunt existenti in baza si nu se creeaza nici unul la preluare iar identificare e pe baza codului fiscal), cum intru in facturi adaug manual o factura cu orice client in jurnalu de vanzari este singura factura care are cod fiscal. Tocmai ce am importat facturile, alte operatiuni in afara de salarii nu am in noiembrie, deci problema 110% este de la executabil care nu aduce la import in fisierul iesiri.db si date in coloanele cod fiscal propriu si cod fiscal partener.