PDA

View Full Version : TVA articole facturi neinclus in JC si D300



contab
11 November 2015, 11:57
Cateva facturi de intrare din aceeasi luna, care au NC corecte, au cate un articol diferit la care TVA-ul nu apare in JC si nici in D300. Articolele respective sunt de mult in nomenclator si pana acum nu au fost probleme.

Am rulat reindexare, verificare coerenta date si verificare structuri insa fara niciun rezultat.

Irina
11 November 2015, 12:55
Verificati intai constantele, cele de la tva, sa fie corect completate. Apoi articolul pe care il mentionati trebuie sa aiba in configurare aceeasi cota de tva ca si valoarea tva-ului trecut pe factura. Ca sa exemplific ce spun, nu puteti avea un articol cu cota implicita 0% si sa puneti manual pe factura valoare de 24% la tva.

contab
11 November 2015, 15:23
Am verificat si totul este in regula. Articolele au TVA 24%. Valorile notei contabile a facturii de intrare sunt corecte la articolele in cauza. In fisa de produs apar intrarile. Doar in jurnalul de cumparari articolele respective nu apar (nici baza nici TVA-ul).

Irina
12 November 2015, 13:00
Luati legatura cu distribuitorul dvs, trebuie sa fie o setare. Nu stiu sa fie vreo problema in program de genul acesta.