PDA

View Full Version : Eroare?



Ecaterina
26 October 2015, 21:04
Buna,

Am o angajata cu 2 zile concediu de odihna (1-2 octombrie 2015) apoi concediu maternitate. Eroare:

Baza Contributie Individuala SOMAJ = 0 si Ore lucrate efectiv in luna > 0
eroare regula: S38.2: daca asigSO = 1 si B1_10 = 0 si B1_1 = 1 sau 3 atunci B1_6 trebuie sa fie 0

Apoi:

nu exista venit pt. conditii normale de munca
atentionare regula: V62.2: daca B2_5 = 0 atunci B2_2 (2) = 0

Cum trec de asta?

Multumesc.

C.

Irina
27 October 2015, 11:02
Nu inteleg de ce aveti eroarea. Eroarea asta va spune ca aveti ore lucrate in conditiile in care nu aveti deloc contributia de somaj retinuta. Daca ati operat corect in program, adica aveti doua zile pontate pe Co si rezolvate prin meniul Concedii de odihna, in declaratii cele doua zile apar ca zile lucrate si contributia de somaj apare si ea. Verificati setarile in program, sa aveti contributia de somaj trecuta la angajat si sa fie retinuta.

Ecaterina
28 October 2015, 09:57
Buna,

A functionat, multumesc mult.

Ma puteti ajuta si cu concediul medical urgenta? Pt omul care nu a lucrat in ultimele 6 luni? Ce bifa ar trebui sa pun si unde?

Multumesc.

C.

Irina
28 October 2015, 11:21
Asta era a doua eroare, am omis-o..
Validarile va cer sa aveti baza de calcul si zile pentru calcul baza pe ultimele 6 luni. De aceea trebuie sa treceti manual in programul mentor informatii macar la o luna pentru baza de calcul medical. Pentru ca e urgenta va trebui platit, un medical obisnuit nu mai intra la aceleasi reglementari. Eu stiu ca aici se trece salariul negociat, ca baza de calcul pentru urgenta, dar ar fi bine sa va interesati si la Casa de sanatate.