PDA

View Full Version : ajutor deces D112



ella_m
12 October 2015, 14:24
Va rog sa ma ajutati cu o informatie cu privire la deducerea ajutorului de deces (in cazul decesului salariatului) din valoarea contributiei angajatorului la fd asigurarilor sociale in cazul in care ajutorul de deces depaseste ca valoare contributia la asig sociale.
In luna in care s-a acordat ajutorul am completat in D112 un caz de deces si suma totala achitata mamei salariatului, la rubrica CAS angajator apare valorea 0 ca suma de plata.
Cum trebuie sa procedez in lunile urmatoare pentru a putea recupera diferenta ramasa? Mentionez ca valoarea ajutorului de deces ar trebui recuperat pe parcursul a trei luni (in trei D112).
In balanta imi apare CAS de recuperat dar cu stiu cum sa procedez pentru a-l deduce si din D112. Sper s[ fi fost suficient de explicit[ pentru a ma putea ajuta cu informatia necesara.

Irina
14 October 2015, 11:19
In cazul decesului angajatului suma se trece direct in declaratia 112 pe prima pagina. In cazul in care cuantumul ajutorului depaseste contributia unitatii diferența va fi restituită de Casa Națională de Pensii prin casele teritoriale pe raza cărora se află sediul plătitorului, deci va trebui sa faceti un dosar cu toate actele necesare. Plata trebuie facuta de angajator in termen de 24 de ore si nu aveti voie sa conditionati plata de primirea diferentei de la Casa de pensii.

smigel
20 April 2017, 10:06
Hristos a inviat!

Ma puteti ajuta cu setari pentru indemnizatie deces salariat?
Pentru preluarea indemnizatiei in stat, export corect in 112 si evidentierea sumei de recuperat de la casa de pensii.

Multumesc!

Solomon Silvia
20 April 2017, 10:15
Punctul 13. din documentatie ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2017/FEBRUARIE%20_%20Tipuri%20indemnizatii%20valabile%2 0din%20februarie%202013.pdf


Atentie - valoarea depinde de salariul mediu pe economie.

Irina
20 April 2017, 12:31
Dupa cum am scris si mai sus, daca angajatul dvs a decedat nu se acorda din mentor indemnizatia. Indemnizatia respectiva se acorda doar ca ajutor pentru decesul rudelor de gradul I ale salariatului daca este stipulat in contractul de munca. In cazul decesului angajatului, se completeaza in declaratie direct suma iar suma se va da din casa firmei rudelor salariatului.

smigel
21 April 2017, 12:00
Asa am procedat. Am platit din casa suma catre apartinatori.
Dar in declaratia generata cu Winmentor campul in care ar trebui sa introduc suma dedusa nu e editabil.
Inseamna ca va trebui sa fac declaratia pe formularul descarcat de pe anaf. Corect?

Irina
21 April 2017, 15:25
Nu aveti ce introduce la suma deductibila. Trebuie completat pe prima pagina dupa cum v-am incercuit in print screen.358 Daca firma dvs este mai micuta, se va putea deduce doar valoarea contributiei si nu va acoperi probabil toata suma. Nici nu permite legea altfel, de asta nu e editabila suma deductibila. Din cate stiu pentru diferenta se face dosar cu casa.