PDA

View Full Version : Eroare



Aldo
23 September 2015, 11:11
Am generat o lista cu iesirile catre un client (filtrare pe acel client). Din lista generata am accesat una din facturi. Era o factura la bon de casa. Am incercat sa ies din factura, si mi-a dat mesaj ca nu am emis bon de casa la factura respectiva. Nu am reusit sa ies, decat iesind fortat din mentor (CTRL+ALT+DEL). Este un incovenient major. Lista era din 2012 pana in prezent. Pentru a vedea alta iesire, a trebuit generata din nou. In factura am intrat pentru ca, lista nu se poate se poate configura sa arate si atributele, ceea ce ma interesa pe mine, de fapt.

MARIA
24 September 2015, 14:26
Nu cumva bonurile de casa din vremea respectiva au fost salvate, arhivate si sterse?
Poate de aceea va apare aceasta eroare.

Aldo
25 September 2015, 13:21
Ba da, dar tot ar trebui sa pot iesi din lista in mod normal, nu fortat, nu?

Solomon Silvia
28 September 2015, 10:23
Avand in vedere ca existau multi clienti care bifau incasarea facturilor prin casa de marcat, dar bonul nu se emitea si nici nu aveau cum sa isi verifice daca s-a emis sau nu bon, incepand cu una din versiuni nu se mai poate iesi din factura daca este pus bifa incasare prin casa de marcat, iar bonul nu este emis.
Ar trebui sa va restaurati bonurile ca sa nu mai fie nevoie sa iesiti fortat.

DragosE_WT
28 September 2015, 10:32
Se poate pune un flag (invizibil) pe factura: factura nou-creata (poate sa fie Da/Nu), la care sa nu poti iesi de pe ea fara bon daca e Da, si sa ia valoarea Nu la incarcarea ei din baza de date. Mi se pare putin "nesanatos" sa intri intr-un blocaj de Mentor voluntar.

Aldo
29 September 2015, 14:59
Eu zic ca asta se poate face si prin alte metode, de exemplu, doar prin avertizare, nu prin blocarea iesirii. Mie nu mi se pare OK sa ies din Mentor fortat, si daca sunt int-o retea de calculatoare, sa-i pun sa pe toti sa iasa din program pentru ca sa pot reintra eu. Imi este greu sa-mi imaginez o problema care sa justifice o iesire fortata din program, apoi o "fortare" a celorlalti utilizatori sa-l paraseasca pentru putea reintra cel caruia i s-a intamplat.