PDA

View Full Version : Rest



Aldo
04 August 2015, 21:54
La bonurile de casa exista acel buton "Rest". Intrebare: nu se poate implementa o opiune din aceasta si la chitantele emise? Eu, la chitante, incasez chiar mai multi bani decat cu bonuri de casa. Mi-ar fi mult mai folositor. Ar fi util, eventual, un tabel in care sa introduc numarul de bancnote/monede de fiecare valoare (si la bon de casa s-ar putea face asta), si sa-mi calculeze cat trebuie sa dau rest.

Solomon Silvia
05 August 2015, 11:13
La chitantele emise, tot ceea ce este peste valoarea documentului care il platiti/incasari merge in mod automat pe plati/incasari in avans, astfel incat nu este necesar acest buton de rest.

Aldo
05 August 2015, 16:57
Si, daca trebuie sa dau restul la clienti? "Rest" de la bonuri de casa este pentru a sti cat rest trebuie dat la client, nu? Daca am de incasat pe chitanta 483.5 lei si clientul imi da 500? Majoritatea clientilor vor restul, nu sa ramana in avans.

Solomon Silvia
06 August 2015, 10:12
Daca nu va lasa suma in avans, atunci chitanta va fi emisa exact cu contravaloare documentului incasat, nefiind necesar un buton de rest, pentru ca nu are la ce sa il calculeze.

Aldo
06 August 2015, 11:43
Cred ca nu m-ati inteles! Daca imi da 500 lei si are de plata 483.5, cum nu are la ce sa-mi calculeze rest? Stiti cum se foloseste butonul rest de la bonurile de casa? Se introduce suma primita, si prin scaderea sumei de pe bon din suma primita, se afiseaza cat este restul care trebuie dat clientului. Deci, are la ce sa-l calculeze. Asta e rostul butonului REST.

MARIA
19 August 2015, 11:07
Daca folositi programul pentru emiterea chitantelor, introduceti suma totala primita de la client la valoarea incasata, apoi alegeti clientul si cat trebuie sa plateasca iat in partea de jos va apare ca diferenta dusa in 419 acea suma este restul. Dupa care modificati suma incasata in campul valoare si stergeti randul cu 419.
Pana la implementare asta ar fi solutia ca sa vedeti restul.
Sper ca m-am facut inteleasa.

Aldo
19 August 2015, 13:46
Da, v-ati facut inteleasa. Multumesc. Doar ca acest mod este o improvizatie, si nu as putea lista chitanta si factura decat dupa ce as numara banii. Eu, pana cand clientul isi numara banii, listez chitanta si factura, astfel scurtez timpul.

MARIA
19 August 2015, 14:04
Din pacate asa este.