PDA

View Full Version : Bifa tva la incasare la furnizori



alexadi
20 July 2015, 13:37
Am si eu o situatie mai ciudata, si nu stiu cum sa o rezolv. Am o cheltuiala in avans (471) la care factura este din august 2013 si care a fost achitata in aceasi luna deci cand am preluat in winmentor (octombrie 2013) a fost preluat doar in contul 471 la initializare parteneri, ma trezesc luna aceasta cand primesc factura de stornare de la funrnizor ca imi trece tva de la stornare in 4428 am incercat sa ridic bifa de la tva dedus la plata insa nu se poate, stie cineva cum sa fac acest lucru, luniile trecute a fost ok nu am avut aceasta probleme am facturile debifate de la tva dedus la plata pe aceste facturi. Versiunea utilizata este 785.00 (banuiesc ca este din cauza versiuni nu mai pot modifica pt ca am actualizat dupa ce am depus deconturile si deci lunile trecute fiind versiunie anterioare de program a fost posibila debifarea)
concret el imi face 4428=401 cu -290 lei in conditiile in care fiind factura care nu avea sold cu tva la incasare (fusese platita anterior) trebuia sa imi faca 4426=401 cu -290 lei

DragosE_WT
20 July 2015, 14:29
Bifa "TVA dedus la plata" se completeaza automat din starea constantei 06.TVA, Firma aplica TVA la incasare (Da), plus conditii - furnizorul sa fie din Romania si platitor de TVA.

Verificati starea acestor setari si reveniti daca considerati ca e ceva gresit. Modul in care se ia "decizia" de 4426 sau 4428 acum nu este obligatoriu sa fie la fel cu cel din alta luna, de aceea nu are legatura factura de storno cu factura originala, nu trebuie sa va raportati la ea.

alexadi
20 July 2015, 15:27
Firma in constante este tva la incasare, furnizorul il debifez eu sa nu mai fie iar cand vreau sa debifez si sus la tva dedus la plata nu pot imi zice sa apas modificare dar nu am cum, atasez alaturat un print screen cu ce mesaj apare cand dau sa pun nu la tva dedus la plata.

alexadi
20 July 2015, 16:00
Intre timp cu ajutorul informatiei primite de la Dragos m-am edificat cu problema care e si mai complexa ca are si tva nedeductibil la serviciile acelea 50% ca este o inchiriere de masina.
In esenta cel mai simplu este ca sa sparg factura in 2: o factura sa fie de stornare si in cealalta factura sa fie inregistrata cheltuiala ca altfel tva nu mai este corect.
Daca se inregistrareza tot in aceeasi factura care este pe zero ramane un tva neexigibil la plata de -145.16, pt ca factura ramane pe zero iar la stornare face -290.32 tva il aduna cu cel care este nedeductibil in luna 145.12 si face ca si nota contabila doar 4428=401 cu 145.12 lei pe care nu am cum sa ii mai scot nici din jurnal nici din balanta ca nu am nici o plata de facut la factura care este zero.