PDA

View Full Version : setari pentru dezmembrari auto



anca_mih
30 June 2015, 17:30
Buna ziua.
Sunt utilizator de Winmentor varianta standard monopost din 2008, dar am lucrat doar pe comert en-detail. Am preluat de curand o firma al carei obiect de activitate este de dezmembrari auto. Va rog sa imi spuneti daca pot prelucra datele pe winmentor si, daca se poate, sa imi explicati pasii necesari pentru inregistrarea dezmembrarii, obtinerea pieselor si inregistrarea lor pe stoc.
Multumesc mult.

DragosE_WT
01 July 2015, 09:43
Sunt 2 variante:
- articole compuse (vezi documentatia aici (ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/04_PRODUCTIE/articole_compuse.zip), dar functioneaza pe varianta Extins, si nu pe Standard;
- tranzactii interne de marire/diminuare stoc; pe de-o parte diminuezi caroseria, ca intreg, pe de alta parte adaugi in stoc articolele componente; evident, va trebui sa stabilesti preturile cu care vor ajunge in stoc aceste componente.

anca_mih
01 July 2015, 12:14
Multumesc mult.
Am incercat solutia sugerata de dumneavoastra si functioneaza.
Cu riscul de a parea prea insistenta, va rog, sa imi spuneti daca gresesc sa privesc procesul de dezmembrare ca pe unul de productie in care masina reprezinta materia prima iar piesele rezultate produsul finit. In cazul in care rationamentul meu este gresit, imi puteti sugera pe ce contari as putea merge fara sa trec prin 7588?
Va multumesc oricum pentru raspunsul anterior, mi-a fost de mare ajutor.

DragosE_WT
01 July 2015, 12:54
Personal, nu am calificarea necesara sa va raspund la aceasta intrebare.

Procesul in sine are tangenta cu productia simpla, dar nu cred ca ar trebui sa va limitati la asta. Pe tranzactiile de diminuari/mariri de stocuri, pe Document, campul Cont este editabil, putand fi ales orice cont. Ca exemplu pe care l-am vazut la altii, se trece printr-un cont intermediar (un analitic de 473), care este ulterior urmarit.

anca_mih
02 July 2015, 09:51
Multumesc mult!