PDA

View Full Version : eroare facturare comenzi furnizori



alexadi
24 June 2015, 10:07
Am si eu o problema cu comenzile la furnizori, si anume am o factura intracomunitara din italia si daca o prind prin intrari/facturi pot sa leg aceasta factura de comanda si sa imi inchida comanda, pot sa fac cursuri diferite la nir si la factura. Problema majora apare cand factura este emisa in 28 ale luni si marfa soseste in luna urmatoare cand prind factura in Intrari/Facturi in asteptare iar in luna urmatoare cand soseste factura am probleme ca la Intrari/Avize la facturi in asteptare nu imi apare comanda sa o scad si raman cu comanda nefacturata lucru care nu este corect. Cum fac acest lucru ce constanta trebuie sa setez? Sau trebuie sa astept un nou update pt a rezolva acestra problema. versiunea de winmentor folosita este 785.00. Multumesc pentru ajutor

Solomon Silvia
24 June 2015, 14:28
Comenzile furnizori nu sunt legate de facturile in asteptare. Nu orice problema semnalata reprezinta o problema de program.

alexadi
26 June 2015, 16:25
Eu ca utilizator o consider problema pentru ca raman cu o comanda neinchisa deoarece nu este luata in calcul inchiderea comenzi prin aceasta procedura de facturi in asteptare si avize la facturi in asteptare (procedura care e incompleta). Sper ca la viitoarele variante sa apara si aceasta rezolvare.

alexadi
14 February 2022, 15:41
Dupa atatia ani inca caut si citesc ma tot interesez nu am aflat cum sa fac sa inchid si eu corect comenziile facturilor in asteptare sa stiu si eu care comenzi de la furnizori au fost primite cand au fost primite ca si astazi m-am lovit de aceeasi situatie marfa italia factura pe 28.01 azi sosita fizic daca prind factura in asteptare nu zice nimic de comanda, si mai am si placerea sa bag 2-3 comenzi in factura adica cateva zeci de pozitii sa le aleg manual e chiar asa greu de rezolvat acesta procedura?

Irina
14 February 2022, 16:29
In continuare facturile in asteptare nu sunt legate de comenzile furnizor. Ca sa inchideti comenzile de la furnizor puteti folosi optiunea din service/inchidere. Nu cred ca vom face dezvoltare pe aceasta ramura a facturilor in asteptare

alexadi
15 February 2022, 12:43
Multumesc pentru raspuns, situatie e neplacuta pentru ca :

1. lunar aceeasi problema am facutri emise intr-o luna si livrata in luna urmatoare deci nu e o situatie izolata ci una constanta

2. am comanda inchisa partial adica 10 produse din cele 20-30 de produse cum se poate inchide partial in service/inchiderea ca acolo este doar pe toata comanda mi se inampla constant sa primesc facturi partiale la comenzi

3. ma inteb de ce sa muncesc de doua ori? adica de ce sa am comenzile de la furnizori insistem si sa nu ma folosesc de ele, sunt de multe ori facturi care au cate 20-30 de produse deci munca nu e chiar asa rapida, si se pierde mult timp sa le reculeg manual in acest modul unde nici macar prin bcs nu le pot importa

4. sa inteleg de fapt ca facilitatea cu care e dotat programul si anume comenzile de la furnizori este inutilizabila daca eu folosesc cum e si normal functia de facturi in asteptare? adica exista dar e inoperabila ca ii lipseste acesta legatura cu comanda furnizorului si asa aici am pierdut ordinea mai ales daca sunt partiale trimises comenzile.

ps: Incerc si eu sa ma folosesc de toate avantajele mentorului pentru a fi mai productiv caci asta a fost un factor de decizie care a cantarit foarte mult in balanta pentru achizitionarea mentorului, ca ma poate ajuta sa folosesc inforamtiile pe care le am in excel si sa castig timp in a le prelucra iar acum ma limiteaza chiar unde nu ma asteptam sa fiu limitat