PDA

View Full Version : Eroare transmitere factura pe e-mail



medianet
14 June 2015, 21:49
Am facut toate setarile si am transmis o facura pe email. Aceasta aunge la destinatar dar programul se blocheaza. Apare mesajul ca factura a fost transmisa dar nu apare cursorul si nu se activeaza butonul de iesire.
Imi puteti da un sfat ce sa fac?

Solomon Silvia
15 June 2015, 12:51
Ar trebui ca problema intampinata sa o prezentati distribuitorului sau producatorului pentru a vedea sursa acesteia.

vera.gh
22 December 2015, 11:39
Buna ziua,

Intampin si eu probleme la transmiterea facturilor, dupa instalarea versiiunii 794.07. Mai exact primesc mesajul "Adresa expeditor inexistenta!"
Toate constantele sunt setate ca aici ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/Trimitere%20EMAIL.pdf ,
iar inainte de a instala versiunea amintita nu aveam problema aceasta, iar facturile erau transmise corect.
Ma puteti ajuta va rog? Multumesc.

Solomon Silvia
22 December 2015, 16:02
In urma testelor efectuate nu exista probleme pe versiunea mentionata. Email-urile se transmit cu succes.

Aldo
23 December 2015, 18:30
Si eu am aceeasi problema cu adresa expeditor inexistenta. Oare am facut si eu aceeasi greseala? Apoi primesc un mesaj "Application error" in care. printre altele scrie ca a fost "rejected because (IP-ul serverului) is in a black list at zen.spamhaus.org".

Solomon Silvia
28 December 2015, 09:30
Daca va da eroare de la IP-ul serverului cu siguranta nu are cum sa fie din cauza aplicatiei WinMENTOR.

Aldo
28 December 2015, 10:54
OK in ceea ce priveste IP-ul. Dar, mesajul cu adresa de expeditor inexistenta? Tot din cauza IP-ului?

Solomon Silvia
28 December 2015, 11:24
In general o eroare are o singura cauza. Rezolvati problema cu serverul de email si apoi incercati din nou sa transmiteti.
Dvs pentru trimiterea email-urilor folositi adrese afaerente domeniului firmei sau yahoo, gmail?

Aldo
28 December 2015, 11:33
Am incercat cu o adresa aferenta firmei, si cu una de gmail. Yahoo nu folosesc. Nu a funcionat cu niciuna. As prefera, daca reusesc sa-l fac sa mearga, sa o folosesc pe cea a firmei.

Solomon Silvia
28 December 2015, 11:41
Cu a firmei au fost efectuate teste si la noi, astfel incat singura problema in acest caz poate fi serverul dvs de email.