PDA

View Full Version : Imprumuturi asociat



medianet
12 June 2015, 22:47
As dori sa intreb cum pot inregistra imprumutl acordat de asociat in asa fel incat in momentul in care se face o plata sa se poata alege similar unui client/furnizor la ce imprumut se refera plata.
Va intreb ptr ca dupa noile modificari legislative imprumuturile peste 5000 de ron trebuiesc virate prin banca si nu cu DP. Astfel ar trebui o evidenta a lor.
Multumesc de raspuns.

alexadi
26 June 2015, 16:36
Folositi o configurare de parteneri special creeata pentru creditari la care configurati doar conturile 455.01 si 461,462 si 411 si asa le puteti avea detaliat la fiecare plata/incasare si soldurile si compomenta lor se regaseste ca la orice alt partener (fisa partener, balanta de partener si obligatiile de plata parteneri) Singurul neajun este ca la dispozitiile de plata nu am reusit sa aduc parametrul de serie si nr de buletin al partenerului

medianet
02 January 2016, 07:39
Te rog sa imi explici cum creez un partener specific creditarii si cum inregiistrez DI si DP. Multumesc pentru ajutor.

Irina
04 January 2016, 13:22
Configurarea contabila noua o puteti face din nomenclatoare/parteneri/configurari contabile, adaugati o configurare contabila noua cu conturile dorite. La partenerii pe care doriti inregistrari cu aceasta caracterizare, puneti in loc de partener tipic aceasta caracterizare noua. Daca partenerul este si unul tipic nu veti putea schimba intre ele caracterizarile in furntie de nevoie, ci va trebui sa mai adaugati o data partenerul in nomenclator cu noua caracterizare.

alexadi
04 January 2016, 18:39
Am atasta alaturat linkul catre configurariile care trebuiesc importate in liste la chitante in registrul de casa pentru a avea dispozitiile de plata/incasare:
ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Tools/configurari%20liste/dispozitie%20plata_incasare/
Eu intre timp la configurare am renuntat sa mai pun 411 pentru simplu motiv ca ultilizatori lasau automat contul 411, asa fiind lipsa contul 411 daca nu este selectat la salvare apare avertizarea de la winmentor ca exista cont necunoscut, si asa e vigilent si utilizatorul.:D