PDA

View Full Version : factura de avans si factura de storno avans



emaio
03 June 2015, 12:28
Buna ziua. As dori sa stiu daca in Winmentor se poate inregistra storno avans atunci cand generez monetarul pentru ca eu am incercat dar nu am reusit.
Am creat in program la Articole, Configurari contabile, atat avans cat si storno avans client, si apoi am creat la articole ,iar la storno avans la pret de vanzare am trecut -1.
Am facut o simulare iar la avans nu a fost nici o problema, dar la storno avans imi da mesaj ca nu accepta valori negative.
Am emis o factura de avans, pentru care am taiat chitanta, iar zilele acestea trebuie emisa factura finala, dar nu stiu cum voi face cu storno avans, pentru ca bonul fiscal va fi pe toata valoarea , fara a se tine cont de avansul incasat. Multumesc anticipat.

Aldo
06 June 2015, 20:00
Clientul este persoana fizica? Daca da, nu ai voie sa emiti chitanta la persoana fizica. Daca nu, atunci pe factura se va trece stornarea de avans si articolele livrate. Daca valoarea articolelor este mai mare decat a avansului, factura va fi cu plus, daca e egala, va fi 0. Daca factura va fi cu valoare mai mare decat 0, emiti chitanta normala pe suma respectiva, sau bon de casa. In niciunul din aceste doua cazuri, stornarea nu apare pe monetar.
In alta ordine de idei, la emiterea facturii in care se storneaza avansul, selectezi articolul de avans (nu este necesar articol "stornare avans") si, din fereastra de avansuri selectezi avansul respectiv, care va aparea pe factura cu minus, deci se va scadea din valoarea articolelor vandute. Valoarea facturii va fi cea care va aparea pe chitanta, sau pe bonul fiscal cu care incasezi factura.