PDA

View Full Version : Extragere Date Facturare Din Excel



Nitan Constantin
01 June 2015, 11:13
Imi cer scuze daca nu am postat la sectiunea potrivita.
Am sa expun mai pe larg problema mea, pentru a ma face mai bine inteles.
Folosim la firma un program (in Excel) de preluare a comenzilor si optimizare a livrarii produselor pe paleti. Problema pe care am vrea sa o rezolvam ar fi ca Mentorul sa extraga din acest tabel datele pentru facturare ( Beneficiar, Nume produs, Cantitate).In prezent operatorul introduce manual aceste date la facturare. Probabil este nevoie de o "interfata" si as vrea sa stiu unde pot gasi pe cineva care sa o realizeze.
Multumesc.

Solomon Silvia
01 June 2015, 11:38
Ati putea incerca ca excelul sa il exportati in format *.txt si sa utilizati aceasta functionalitate din WinMENTOR ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/interfata%20BCS/Interfata%20BCS-new.pdf

Nitan Constantin
01 June 2015, 13:57
Ati putea incerca ca excelul sa il exportati in format *.txt si sa utilizati aceasta functionalitate din WinMENTOR ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/interfata%20BCS/Interfata%20BCS-new.pdf

Multumesc!
Din pacate, eu nu stiu nimic despre Mentor iar colegele care lucreaza efectiv la facturare au doar cunostinte de operare. Eu am realizat programul in Excel si nu este o problema sa fie exportat in format txt. Problema este ca tabelul in cauza contine o multime de alte date care nu sunt relevante pentru facturare. Cum poate fi determinat Mentor-ul sa selecteze acele date necesare pentru facturare din celelalte date continute de tabel?
Am adaugat un atasament cu pagina de tabel in cauza.
Am marcat prin umplere cu culoare ("GRI") coloanele care detin datele necesare facturarii.

Solomon Silvia
01 June 2015, 15:57
Prin intermediul importului BCS puteti adauga articolele pe factura.
Nu Mentorul trebuie sa extraga datele din excelul dvs, ci dvs trebuie sa exportati din excel in format *.txr, conform documentatiei atasate anterior datele pentru import.