PDA

View Full Version : Facturi la avize -eroare



alexadi
06 May 2015, 14:01
Am si eu o problema la facturile la avizele de la funizori, fiind foarte multe produse pe un aviz si cum le identific dupa codul intern iar in interfata din intrari/factura la avize nu apare codul intern am zis sa folosesc importul din BCS insa primesc eroarea: Nu exista articol cu cod extern "ssaa123" si este ciudat pentru ca in constante am setat codul intern la identificare sa inteleg ca nu ma pot folosi de aceasta interfata si ajung la varianta sa aleg 10 produse din cele cateva sute venit pe avizul respectiv? Pana la urma constanta de identificare nu mai conteaza in acest meniu?
Versiunea winmentor este 776.16

alexadi
10 June 2015, 11:44
Oare in versiuniile urmatoare v-a aparea si acest lucru care de fapt e normal, importul si pe baza codului intern, ca altfel sa-mi fie cu iertare codul intern e doar partial valabil cea ce nu este normal.

alexadi
26 June 2015, 16:37
Daca nu apare importul pe codul intern macar sa il pot cauta dupa codul intern ca in momentul de fata pot cauta doar dupa denumire sau cod extern iar codul intern chiar daca peste tot in program il folosesc aici nu am cum ca nu exista coloana. Speram sa apara la urmatoarele versiuni, banuiesc ca a fost o banala scapare la programare

Solomon Silvia
26 June 2015, 16:55
Daca nu apare importul pe codul intern macar sa il pot cauta dupa codul intern ca in momentul de fata pot cauta doar dupa denumire sau cod extern iar codul intern chiar daca peste tot in program il folosesc aici nu am cum ca nu exista coloana. Speram sa apara la urmatoarele versiuni, banuiesc ca a fost o banala scapare la programare

Nu tot ceea ce nu puteti realiza in program reprezinta o scapare de programare. Este posibil ca anumite functionalitati sa fie valabile doar intr-un anumit modul (exemplu:iesiri) deoarece la momentul solicitarii unei functionalitati doar in modulul "x" s-a dorit aspectul respectiv.

alexadi
29 June 2015, 12:48
Am considerat eroare deoarece la implementare distribuitorul cat si in documentatie a spus ca exista peste tot identificarea dupa cod extern si intern nu a specificat ca ar exista limitari care nu apar pe nicaieri trecute, deci am fost partial informat lucru care nu mi se pare corect.

PS: In momentul de fata documentatia este putin in urma fata de dezvoltarea programululi si sunt multe elemente care lipsesc sau nu sunt explicate, de aceea apar situatii ca cea de mai sus. (un alt exemplu este ca nu exista nicaieri trecut parametrii care pot fi setati pe listari si denumirea lor in fiecare raport, am avut nevoie si i-am luat prin incercari din alte rapoarte, lucru care e mai greu de facut)

Solomon Silvia
29 June 2015, 14:33
Parametrii de pe facturi sunt denumiti sugestivi astfel incat sa nu fie nevoie de intocmirea unei documentatii pentru explicarea acestora.

In privinta documentatie se incearca updatarea ei pe masura dezvoltarilor.