PDA

View Full Version : Preturi cu zecimale



Aldo
05 May 2015, 11:04
Am multe facturi de intrare la care pretul are multe zecimale dupa virgula, si ca sa coincida factura de intrare cu receptia, trebuie sa iau fiecare valoare, sa o impart la cantitate, si sa introduci pretul cu cat mai multe zecimale. Nu exista alta solutie? Ma gandeam, de ex., sa introduc cantitatea apoi valoarea si sa imi apara automat pretul. Ar scurta timpul de introducere a unei receptii foarte mult.

Solomon Silvia
05 May 2015, 11:57
De ce nu treceti cantitatea si pretul asa cum se face in mod normal?

DragosE_WT
05 May 2015, 14:34
Cand va cere pretul, introduceti valoare, apoi semnul de impartit "/", apoi cantitatea, unul dupa altele; de exemplu, 101.25/33 si va calcula automat pretul de 3,0378787878

Aldo
05 May 2015, 20:41
101.25/33=3.068(18). In alta ordine de idei, solutia pare buna. Nu stiam ca exista posibilitatea ca,
la introducerea pretului sa se poata introduce o formula. Spun "pare", pentru ca la pret imi apar doar 4 zecimale. Inca nu stiu daca apar 4 zecimale, dar programul calculeaza cu mai multe. Daca aplica a doua varianta, e perfect. Oricum, multumesc pentru o solutie la care nu ma asteptam deloc! :)

Aldo
05 May 2015, 20:45
Simplu. Pentru ca pe factura de receptie apar doua zecimale. Iar, daca le introduc doar pe cele doua, nu coincide valoarea receptiei cu cea a facturii. De ex. 3 buc*3.33 lei=10 lei pe factura dar, in realitate, factura este calculata cu 9.99. Adunand mai multe valori de genul acesta, la total va aparea o diferenta intre factura si receptie.

Aldo
10 June 2016, 12:16
Sincer, nu prea inteleg ce vrei sa spui. Oricum, solutia cu formula de calcul e perfecta. O folosesc si nu am mai avut probleme. Imi da rezultatul conform facturii.