PDA

View Full Version : tichete de masa



claudiu-t
07 April 2015, 17:50
In cazul vanzarii pe tichete de masa , am facut urmatoarele inregistrari :

1. Inregistrarea veniturilor incasate sb forma de tichete de masa
5328= % - cu valoarea totala a borderoului
707 - cu veniturile incasate sub forma tichetelor
4427 - cu TVA aferenta acestor venituri
2. Trimiterea spre rambursare a tichetelor de masa incasate
461=5328 - cu valoarea nominala a tichetelor trimise spre rambursare
3. Facturarea de catre unitatile emitente a costului serviciului:
% = 401 - valoarea totala a facturii
628 - valoarea serviciilor
4426 - TVA costuri servicii
4. Rambursarea de catre unitatea emitenta a valorii nominale totale a tichetelor de masa trimise spre rambursare mai putin valoarea facturii emitentului:
% = 461 - valoarea nominala a tichetelopr de masa trimise spre rambursare 5121 - valoarea nominala a tichetelor de masa incasate mai putin valoarea facturii emitentului

Cum se scoate din gestiune marfa vanduta pe tichete de masa ?( nu imi scade stocul de marfa la inregistrarea vanzarii pe tichete de masa )

Solomon Silvia
07 April 2015, 21:23
Ar trebuie sa verificati caracterizarea contabila a tichetelor, daca acestea se descarca la iesirea din gestiune.

claudiu-t
07 April 2015, 21:57
In urma cu 3 ani , am discutat si problema tichetelor cu un distribuitor Winmentor si am primit niste indicatii ,(nu am avut nevoie de ele pana acum ):

Articol fara descarcare
UM -lei
Tip contabil-marfa magazin fara descarcare
Cont 371.02 , venituri 707
Descarcare:NU
Metoda gestiune :Valoric
Diferente de pret :NU

Este corect sau trebuie pus DA la descarcare de gestiune la iesirea din firma?

Solomon Silvia
08 April 2015, 09:35
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/Solutii/Tichete%20de%20masa.pdf

claudiu-t
08 April 2015, 09:54
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/Solutii/Tichete%20de%20masa.pdf
Am vazut documenatia de mai sus , este pentru tichete acordate salariatilor. Pentru vanzari de marfa pe tichete eu stiu ca exista diferente.

DragosE_WT
08 April 2015, 11:59
Vanzarea e pe monetar? Tichetele sunt la moduri de plata?

Nu are nicio legatura atunci livrarea cu modul de incasare, daca nu se scade din stoc, alta e problema (nu e stoc, e la alt pret de inregistrare etc).

claudiu-t
08 April 2015, 13:37
Vanzarea este pe monetar .Clientii platesc cu bani si tichete de masa ,iar pe z la casa de marcat apare de ex. numerar 1500 lei , tichete de masa 500 (valoarea tichetelor in lei).
Problema este la inregistrarea raportului z in registru de casa , la valoarea tichetelor de masa 500 lei inregistrarile sunt corecte in jurnal
5328=% 500 lei
707 403.22 lei
4427 96.77lei
dar nu se scade din gestiune valoarea marfii vanduta pe tichete de masa (500 lei)

claudiu-t
09 April 2015, 21:30
Ma poate ajuta cineva sa rezolv aceasta problema ? Ce trebuie facut pentru a se scadea din gestiune valoarea marfii vanduta pe tichete de masa ?

Solomon Silvia
10 April 2015, 12:51
Ar trebuie sa verificati caracterizarea contabila a tichetelor, daca acestea se descarca la iesirea din gestiune.

Exact ceea ce s-a spus si mai sus ar trebui verificat. Daca aceasta bifa este pe NU, din acest motiv nu va face descarcarea de gestiune.

claudiu-t
10 April 2015, 15:17
Exact ceea ce s-a spus si mai sus ar trebui verificat. Daca aceasta bifa este pe NU, din acest motiv nu va face descarcarea de gestiune.

Daca pun bifa pe DA inregistrarea veniturilor incasate sub forma de tichete de masa este ca o vanzare pe bani ,singura diferenta fiind contul 532.08 in loc de 531.01 ?

DragosE_WT
20 April 2015, 13:46
Nu are legatura. Una e bifa de descarcare de pe tipul contabil si alta e metoda de incasare.

Practic, din valoarea totala a monetarului, o parte se duce catre tipurile (alternative) de incasare (sageata verde spre dreapta din dreptul butoanelor de salvare/iesire), iar restul se considera cash.