PDA

View Full Version : contributii in Mentor



adeline_2908
15 April 2009, 11:19
Am intampinat o problema: in modulul Salarii-Liste-Contributii sinteza imi imparte fondul de accidente in valoare contributie si valoare platitor, aceasta din urma fiind cu minus. In schimb, nota o face bine si in balanta duce suma corecta. Concret: fondul de accidente e de 82 lei. Mie imi apare in contributii 72 ;ei pe coloana valoare contributie si -10 lei pe coloana valoare platitor. in balanta imi apare 82 lei. Multumesc!

Daniela
15 April 2009, 11:26
Vezi configurarea finalului listei de lichidare si celelalte discutii prezente in thread-ul Liste > Contributii.

adeline_2908
15 April 2009, 11:59
Vezi configurarea finalului listei de lichidare si celelalte discutii prezente in thread-ul Liste > Contributii.

Multumesc frumos! Dar tot te mai deranjez cu o intrebare:) Noi nu face toate declaratiile din Mentor. Doar CAS-ul si la celelalte nu imi arata valorile....spune acolo ca doar dc in prealabil au fost generate si exportate declaratiile. Ma mai poti ajuta o data??????

Daniela
15 April 2009, 12:01
Poti doar sa exporti celelalte declaratii din Mentor, fara sa le folosesti. Dar exportul trebuie facut ca sa apara sumele in finalul listei de lichidare.

adi_ciobotaru
15 April 2009, 13:35
Dar poti sa le folosesti cu incredere, caci, daca ai lucrat corect, merg bine declaratiile...

Nu mai folosi deloc lista de contributii sinteza... valorile ce le vezi la finalul statului de plata (dupa ce ai exportat declaratiile) vor coincide cu cele din lista note tip (din mentor, contabile)...

adeline_2908
15 April 2009, 15:20
Dar poti sa le folosesti cu incredere, caci, daca ai lucrat corect, merg bine declaratiile...

Nu mai folosi deloc lista de contributii sinteza... valorile ce le vezi la finalul statului de plata (dupa ce ai exportat declaratiile) vor coincide cu cele din lista note tip (din mentor, contabile)...

Multumesc mult! Si mai am o intrebare:): dupa ce export declaratiile de somaj, fondul de garantare imi apre o...nu mi-l arata. De ce? Inca o data multumesc.

adeline_2908
15 April 2009, 15:29
Poti doar sa exporti celelalte declaratii din Mentor, fara sa le folosesti. Dar exportul trebuie facut ca sa apara sumele in finalul listei de lichidare.

Multumesc mult! Si mai am o intrebare: dupa ce export declaratiile de somaj, fondul de garantare imi apre 0...nu mi-l calculeaza in lista de lichidare. De ce? Inca o data multumesc.

adi_ciobotaru
15 April 2009, 22:21
Dar exporta toate declaratiile, si apoi uita-te...
Daca nu apare nici dupa ce ai generat toate declaratiile, si esti sigur ca in finalul documentului ai scris bine totalul, atunci vezi daca sunt corect configurate contributiile si indemnizatiile...

Daniela
16 April 2009, 08:46
ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2009/ Gasesti aici configurarea corecta a contributiilor si a indemnizatiilor incepand cu 2009.