PDA

View Full Version : Renuntare comanda pierdere avans facturat



larivas
28 January 2015, 12:36
buna ziua!
am facturat unui client un avans care a fost achitat prin banca in urma unei comenzi. neavand cu ce plati diferenta a renuntat la avans. cum fac inregistrarile in winmentor sa-l pot trece pe venit si totodata sa nu imi mai apara ca si client pe 419. nu reusesc prin compensare. multumesc

DragosE_WT
28 January 2015, 13:05
Mai faceti o factura cu storno avans si, pe langa asta, adaugati un articol de serviciu pe venit, cu aceeasi valoare si TVA (ma rog, cu plus).

larivas
28 January 2015, 14:45
ok. multumesc. am rezolvat partial. dar nu am expus intreaga problema si atunci se schimba putin problema. de la acest client am si o factura neachitata, ca si furnizor - cu o suma mai mica si as vrea sa compensez valoarea cu o parte din avans. sper ca am fost explicita. multumesc.

DragosE_WT
28 January 2015, 16:52
Nu se poate. Daca nu va platea factura (soldul pe 411), puteati compensa cu 401. Dar 419 se afla pe aceeasi parte cu 401.

Adica, clientul v-a dat niste bani in avans, iar dvs, in contrapartida, nu-i platiti factura lui ? :)

larivas
29 January 2015, 08:30
multumesc pt. raspuns. am crezut ca pot face ceva compensari sa fiu cu soldul 0. dar trebuie sa ma multumesc cu venitul care mi l-a adus. fiind o suma mica nu va fi o problema achitarea ei furnizorului. multumesc inca o data - toata stima.