PDA

View Full Version : Blocare documente



alexadi
22 January 2015, 18:36
Am si eu o intrebare, exista o posibilitate sa blochez toate documentele dintr-o luna, fara sa le iau pe fiecare in parte si sa le modific starea. Ca in momentul de fata nu pot sa le trec blocate la inregistrare in program, pt ca nefiind verificate am nevoie pt verificare sa fie deblocate. Ma gandesc ca dupa ce termin toate verificarile din luna si e totul definitiv sa le blochez si asa stiu ca nu mai poate nimeni sa umble la documente decat utilizatorul master, dar nu e fezabila operatiunea cu fiecare document in parte cand ai in baza multe documente. De aceea intreb de o posibilitatea de a le bloca pe toate odata. Multumesc pentru ajutor, anticipat.

Irina
23 January 2015, 13:00
O modalitate automata de blocare a documentelor asa la gramada nu avem. Dar spuneti ca vreti sa evitati situatia in care un utilizator sa nu modifice pe luna anterioara. Si aici puteti folosi o optiune din confidentialitate date, unde sa setati pentru categoria de useri imposibilitatea de a anula inchiderea de luna (Diverse/Confidentialitate date/Categorii de utilizatori/Service). In felul acesta tot administratorul controleaza deschiderile si inchiderile de luna.

alexadi
27 January 2015, 10:29
Buna ziua, Multuemsc pt raspuns dar nu e cea ce am eu nevoie, l-am incercat acum ceva vreme dar imi genereaza alta problema si anume devin eu cel care inchide si deschide luna si nu e placut ca sunt mai multe firme in baza si undele sunt lunare altele trimestriale iar la cele trimestriale e musai sa poata inchide si deschide luna in cadrul trimestrului.
In fapt am 4 utilizatori care au drepturi de administratori adica inchid deschid luna, initializeaza salariile, pot sa faca cam orice in baza de date, peste care vin eu si verific iar pe mine ma interesa ca doar eu care pot sa intru cu Master dupa ce fac verificarile sa blochez documentele si astfel sa stiu ca am definitivat aceea luna si nu mai poate sa modifice nimic, iar cum regula e ca nu se blocheaza documentele, in cazul in care ar modifica ceva ar ramane neblocat deci ar fi usor de gasit modificarile si astfel ei ar avea si acces la inchiderea/deschiderea de luna. Dar cum nu exista ramane sa vad ce solutie gasesc pana va aparea, daca va fi considerat ca e nevoie de o asemenea blocare automata care sa poate fi facuta de utilizatorul Master pintr-o procedura, rulata in cadrul lunii respective.