Pagina 8 din 34 PrimulPrimul ... 67891018 ... UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 71 la 80 din 333
  1. #71
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    AnLucru, LunaLucru, "Operat = N" (spatiile sunt in plus); totusi, mie imi zice ca pachetul nu este pentru luna curenta, si nu mesajul tau de eroare.

  2. #72
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 377

    Implicit

    Am si eu o situatie ciudata, incerc sa import pentru prima data intr-o baza facturi de iesire la care am mai multe serii toate sunt inactive, le-am trecut si datele de inactivare conform ultimelor actualizari, si o singura serie de facturi. Daca intru in facturi iesiri si dau sa adaug un document imi pune seria care trebuie si nr urmator adica VMR si 4001045. La import insa imi spune ca numerele nu sunt ocupate si imi va alege el unul disponibil, imi da eroarea asa la toate facturile importate si cand intru in ele imi apare seria VMR nr 4001045 dar in stanga unde sunt disponibile alegerea seriilor imi pune o serie de factura care este inactiva stie cineva ce pot verifica ca sa nu mai am aceasta anomalie.?

  3. #73
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Asta e semn de identificare gresita a carnetului de documente. Seria pe care o ai trecuta in fisierul de import trebuie sa se regaseasca unic in carnetele de documente. Vedeti daca nu cumva respectiva serie se regaseste si la alte carnete; daca da, schimbati-o acolo (puneti o liniuta, un punct, ceva, ca sa difere de VMR si sa n-o mai gaseasca).

  4. #74
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 377

    Implicit

    Mersi mult pt raspuns, erau doua carnete cu aceeasi serie am modificat si totul este ok acum

  5. #75
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 377

    Implicit

    Am si eu o intrebare legata de noua constanta din import date din alte aplicatii si anume 0.17 Import intari: Flag-ul TVA la incasare se preia din nom. de parteneri si anume daca firma este TVA la incasare si setez pe DA, va pune bifa de NU sau Da la intrari factura fiscala pe :TVA la incasare pe factura furnizorului in functie de ce este in partener si TVA dedus la plata DA indiferent de ce setare are bifa de mai devreme din factura furnizorului, ca deducerea se face dupa setarea de firma aplica TVA la incasare din constante TVA?
    Daca firma nu este platitor de TVA la incasare este elementul care face ca TVA dedus la plata sa fie Da?
    Intreb pentru ca am importuri si la firme care sunt platitoare si la toate facturile am in fisierul de import TVA incasare Da. Iar la firmele care nu aplica TVA la incasare acest parametru in fisierul de import il obtin cu Da sau NU prin prelucrarea unui export din nomenclator inainte de a face importul, mai merita sa pierd timpul sa fac exportul si prelucrarea sau acest parametru face acest lucru singur?

  6. #76
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Inainte de a se introduce aceasta constanta, bifa (bifele) pe factura respectau exact cum arata fisierul de import: cu Da sau cu Nu. Cum majoritatea surselor de unde se importa facturile nu au (sau nu ii intereseaza aspectul acesta), atunci ele veneau cu lipsa acest parametru, lucru care necesita tratare ulterioara. Din acest motiv s-a introdus constanta.

    Ca urmare, raspunsul este Da, la toate intrebarile (daca n-am gresit la interpretare)

  7. #77
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 377

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, ai avut o explicatie care mi-a raspuns la toate intrebarile, ai interpretat corect.

    Mai am si eu o nedumerire stie cineva cum pot activa ca daca import un produs sa imi treaca si data adaugarii in nomenclatorul de produse, acest mic aspect a disparut de ceva timp, si de multe ori e util mai ales cand importi produse noi in fiecare luna. Stiu ca pana acum ceva timp, cateva luni bune poate chiar un an, la creearea de produse prin import imi aparea la data de adugarare articol data cand a fost importat produsul.

  8. #78
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    4

    Implicit Import Confirmari Plata - Rambursuri Curier

    Buna Ziua,

    As dori sa stiu care ar fi calea din mentor unde am putea importa confirmarile pentru platile venite de la curier sub forma rambursurilor. Mai jos este tipul fisierului ce ar trebui incarcat.

    Multumesc de ajutor,

    Cristi Birzu

    [InfoPachet]
    AnLucru=2016
    LunaLucru=11
    TotalDocumente=1

    [Document1]
    Sursa=BANCA
    NumeBanca=xxx
    SimbolBanca=xxx
    NumeCont=cont curent
    NrCont=RO80INGBXXXXXXXXXXXXXXXX
    LocalitateCont=BUCURESTI SECTORUL 3
    FilialaCont=filiala
    MonedaBanca=
    Tiptranzactie=CURENTA
    ZiuaIncasarii=1
    TotalIncasari=2

    [Document1-Incasare1]
    DocIncasare=OP
    NrDocument=1
    Reprezinta=INCASARE FACTURA
    NrFactura=1857
    SerieCarnet=
    TipFactura=INTERNA
    Client='Persoana fizica
    CodClient=234
    ValIncasata=49.5

    [Document1-Incasare2]
    DocIncasare=OP
    NrDocument=2
    Reprezinta=INCASARE FACTURA
    NrFactura=1901
    SerieCarnet=
    TipFactura=INTERNA
    Client='Persoana fizica
    CodClient=234
    ValIncasata=52

  9. #79
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 377

    Implicit

    In Mentor/Trezorerie/Import incasari din format txt (a doua optiune de jos in sus din lista de trezorerie) aici ce deschide fereastra necesara importului alegi fisierul si dai ok.

  10. #80
    Data inscrierii
    January 2017
    Posturi
    20

    Implicit

    Buna ziua ,
    vreau sa transfer in WinMentor facturi iesire din alta aplicatie pentru un client. Nu cunosc WinMentor. Am instalat programul si am inceput sa fac teste. Dupa mai multe incercari am ramas cu aceste erori:

    Factura1 ... DATA ERONATA
    Factura1 ... GESTIUNE SURSA NEPRECIZATA LA ARTICOLUL 1
    Factura1 ... TIP CONTABIL LA LIVRARE NEPRECIZAT 1

    Continutul fisierului factura.txt:

    [InfoPachet]
    AnLucru=2001
    LunaLucru=2
    Tipdocument=FACTURA IESIRE
    TotalFacturi=1

    [Factura_1]
    NrDoc=821031
    SerieCarnet=NT
    Data=01/02/2001
    CodClient=NT3
    Localitate=Piatra Neamt
    TVAINCASARE=D
    Stornare=
    TipTVA=0
    ANULAT=N
    Locatie=
    TotalArticole=1
    [Items_1]
    Item_1=Servicii;BUC;1;47
    Item_1_TVA=39.50

    Ce mai trebuie adaugat in fisierul de transfer? Sau in program direct anumite setari?
    Multumesc.
    Ultima oara editat deanhel; 21 January 2017 la 20:51

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •