Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 67

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2016
    Posturi
    9

    Implicit

    Buna ziua,

    Sincer nici la mine nu se observa in jurnalul de vanzari TVA-ul aferent acestor stornari de avansuri din perioada precedenta.
    Constanta pentru procentul de regularizare 24% a fost completata (apare in constante generale la TVA la pozitia 3.07)
    Cum putem seta jurnalele astfel incat sa ne apara si aceste coloane de regularizare?

    Multumesc,

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 545

    Implicit

    Dupa cum spuneam mai sus, probabil ca nu sunt in coloanele vizibile, trebuie sa intrati in setarile listei si sa le aduceti in coloanele afisate.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2016
    Posturi
    9

    Implicit

    Multumesc... am reusit sa le setez.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    215

    Implicit

    Am instalat noua versiune. In Jurnalul de cumparari imi duce anumite facturi (de anul trecut, deci cu 24%, cu TVA la incasare, achitate in acest an) atit pe coloana de 24%, cat si pe coloana de 20%. Pe coloana de TVA nedeductibil nu imi preiau toate sumele (de exemplu de la facturile de combustibil la care am dedus doar 1/2) - si am dat un Jurnal de cumparari cu toate coloanele posibile.

    Voi face manual decontul de TVA, dar tot voi avea nevoie de un jurnal corect mai devreme sau mai tarziu.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 545

    Implicit

    Nu avem semnalate in acest moment probleme de genul acesta. Sunteti sigura ca ati setat toate constantele corect? Eu v-am atasat doua print screen-uri pentru dec 2015 si ian 2016. Daca aveti ultima versiune de mentor de pe site si constantele setate in acest fel ar trebui sa fie totul in regula. Daca problemele dvs persista luati legatura cu distribuitorul dvs sau cu producatorul .
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 379

    Implicit

    Am o firma noua creeata de la 01.01.2016 fortat ca identific cu clientul produsele dupa niste coduri care s-au schimbat, fara probleme de constante, setate conform procedurii ca in imaginea de mai sus postata de Irina (vezi atasament 1. constante tva). Am instalat versiunea 805.07 am dat testare consistenta data, am setat si cele doua coloane de Baza si TVA regularizare insa este corect jurnalul de cumparari doar pentru facturile din initializare (adica cele cu 24%) la cele din luna ianuarie adica din 2016 primite cu cota de 20% imi arata sumele si baza cu 24% iar la regularizare baza si tva imi pune cu minus diferenta, este o eroare la jurnale. Vezi poza 2.jc ianuarie 2016 si o factura din jurnal ( pozitia 13) asa cum apare in program poza 3.cumparare ian 2016
    1.constante tva.jpg 2.jc ianuarie 2016.jpg 3.cumparare ian 2016.jpg

    PS: la vanzari in aceasi firma facturile de initializare mi le arata corect in regularizare iar tot cea ce este emis in ianuarie chiar daca este stornare si este cu 24% mi-l arata in coloana de 20% in loc sa le duca in regularizare.
    Ultima oara editat dealexadi; 23 February 2016 la 12:09 Motiv: adaugat ps

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 545

    Implicit

    Am incercat sa reproduc situatia de mai sus, dar la mine in jurnal totul este in regula. Luati legatura cu distribuitorul dvs pentru o verificare a bazei de date.

  8. #8
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Buna ziua. Dupa ultima actualizare ( versiunea 825), am actualizat constanta noua "TVA procent vechi pt regularizare 2" in luna iulie 2016, conform instructiunilor, dar, desi in luna iunie 2016, nu apare aceasta constanta, cand doresc sa vizualizez jurnalele de vanzari-cumparari/iunie 2016, imi apare o fereastra in care imi cere sa fac aceasta actualizare a noii constante, nu am cum sa o fac daca nu apare in Constante generale si, prin urmare nu mi se deschid jurnalele. A mai patit cineva? Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat.

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Service > Avarie > Actualizare constante.

  10. #10
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Multumesc frumos.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •