Tocmai ce am inchis mentorul ca am avut iara bucuria de a avea meniurile inactive, am tot lucrat azi in firma, in intrari, iar acuma am rulat in liste, fisa de cont 419 fisa de cont la 5125, balanta contabila, am mai verificat si 5125 pe ianuarie si februarie fisa de cont, am rulat din miscari sinteza de facturi de iesire si de intrare, junale de vanzari si de clienti si niste fise de cont la 4428 dupa care cand am revenit in date sa adaug o factura de intrare de la un furnizor meniurile erau inactive, am inchis mentorul, nu am primit nici o eroare insa am verificat si in task manager si cu toate ca nu am nici un mentor deschis de pe utilizatorul meu de administrator, am un exe de mentor deschis ramas rezident cred ca de pe la pranz cand am inchis mentorul dar nu am facut logoff la remote ci a ramas deschis cat am avut de rezolvat alte probleme, ca pe la 16 sa ma reapuc de munca in mentor si sa am eroarea de mai sus in utilizatorul Master de mentor iar ca lucru pe server am administrator, ca sa exclud orice urma de drepturi de scriere citire care nu le-as avea, am full de full si in mentor si in server, lucru este pe ts.

Concluzia e simpla rezolvarea meniurilor inactive cred ca este legata de rezolvarea si a faptului ca mentorul ramane rezident in task manager cu toate ca este inchis, ca de cand am fost constient de el la orice verificare a erorii de meniuri inactive mentorul era rezident si cu o fantoma veche in utilizatorul respectiv, eu unul ma lovesc constant de acest erori de la trecerea de la versiunile simple la cele cu BDE in coada. aici e ceva eroare intr-o linie de cod care nu inchide corect mentorul si il lasa rezident in memorie lucru care duce la meniuri inactive.

Am spus o spun si mai repet daca sunt necesare alte informatii cu mare drag le pot oferi.