Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit Achizitie intracomunitara de bunuri si transport

    Am si eu o problema si cu transportul care imi vine pe factura de la funrizorul marfii intracumunitare pe aceeasi factura. In mentor in factura trec o pozitie de "transport in pretul marfurilor" articolul e de tip serviciu in contul 473, ca sa pot face alocarea lui in nir in pretul marfurilor. Problema este ca in 390 imi arata corect toata valoarea in AIC inclusiv transportul, dar in jurnalul de cumparari imi arata marfa la AIC marfuri iar transportul mi-l trece la servicii intracomunitare.
    Asa a fost configurat jurnalul? Care ar fi rezolvarea ca si in jurnal sa mi-l treca in achizitie intracomunitara de marfa.
    Multumesc anticipiat pt ajutor

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Din moment ce transportul este serviciu, informatia din jurnal nu este eronata. In ceea ce priveste declaratia 390, da, vi-l duce pe o singura linie si aia e achizitie pentru ca asa e facuta sa functioneze declaratia. Dvs ca utilizator puteti imparti valorile in declaratie: din pagina declaratie, jos, stergeti linia cu factura, pe pagina Documente sterse modificati suma, tipul si adaugati pe declaratie.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, dar conform cod fiscal transportul e serviciu conex si este asimilat achizitiei intracomunitare de bunuri, deci in 390 apare corect in jurnal imi apare eronat si aici tr sa gasesc solutia ca sa il trec tot in achizitie intracomunitare.
    Cred ca singura varianta care se contureaza este: un articol tip stoc pentru tansport in pretul marfii iar contul sa fie tot 473, dupa care sa ii fac diminuare de stoc si sa-l scot din gestiune.
    Ultima oara editat dealexadi; 17 July 2014 la 10:49 Motiv: Completare cu varianta

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •