Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    September 2011
    Posturi
    10

    Implicit TVA la incasare 2014 - constante

    Buna ziua,

    Va rog foarte mult sa-mi spuneti cum sa procedez in urmatoarea situatie: am o firma cu TVA la incasare, perioada de raportare lunara. La intocmirea decontului de TVA verific TVA neexigibila aferenta facturilor neincasate de pe jurnalul de vanzari cu lista de clienti filtrata. In luna ianuarie nu am sesizat neconcordante, astfel ca nu am modificat nici o constanta.
    Acum la intocmirea decontului pentru februarie am sesizat ca mi se aduce pe jurnalul de vanzari o factura neincasata pentru care a expirat termenul de 90 de zile si trebuia sa fie colectat TVA automat.
    M-am uitat pe documentatia versiunilor de Mentor si am vazut ca trebuie sa modific din constante la TVA la nr. de zile din din 90 in 9999999 si sa dau din service-> inchidere -> anulare colectare automata TVA. Am schimbat in constante, insa pentru a fi actualizata trebuie sa nu am nici o incasare procesata din trezorerie? Ori eu am operat pana in luna martie la zi. Cum procedez fara a sterge toate documentele pe care le-am procesat si a le introduce din nou pentru toate perioada 2014 la zi, in asa fel incat sa am jurnale si situatia TVA-ului corecta?

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Toate operatiunile cu schimbarea constantei cu multi de 9 si optiunea din Service cu anulare tva trebuie facute in ianuarie. Eu m-as intoarce in ianuarie sa modific. Orice operatiune facuta in trezorerie nu ar trebui sa influenteze jurnalul in sensul denaturarii informatiilor, ce ar putea-o face ar fi eventualele incasari generice automate. Dupa ce ati schimbat totul faceti si o refacere stocuri solduri.

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2011
    Posturi
    10

    Implicit

    Am facut deja modificarile in luna ianuarie. Nu se intmpla nimic in luna februarie, cand apar pe jurnalul de vanzari date eronate. Deocamdata am reglat din note contabile pentru a avea datele corecte pe balanta. Alta solutie?

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2009
    Posturi
    109

    Angry Setari TVA

    Am preluat o firma noua,firma este cu TVA la incasare,am introdus datele si am niste nelamuriri la conturile de TVA.
    Am sold final balanta aprilie 4424=4.384,10
    4426=19,20
    4428=66,28

    La preluare in balanta imi apare:

    Sold final balanta mai 4423=19,20
    4424=4.403,30
    4428=66,28

    Si Rulaj curent debitor 4424=19,20
    Rulaj curent creditor 4423=19,20
    Firma nu are cum sa aiba TVA de plata,neexistand nici o incasare.
    Probabil am gresit ceva setari.Ma ajutati va rog.

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Aceasta problema poate fi rezolvata doar dupa ce este studiata baza de date. Astfel este necesar sa luati legatura cu distribuitorul (in cazul in care nu sunteti din Iasi) sau cu o persoana de la suport tehnic WinMENTOR.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •