Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 11
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit Lipsa sectiune asigurati in D112

    Pentru doi angajati care au avut zile de concediu (Bo si M) nu se genereaza sectiunea A in D112. Mesajul de eroare este:
    Cod:
    eroare structura: lipsa sectiune obligatorie inainte de sfarsitul sectiunii 'asigurat'
    Mentionez ca am actualizat contributiile, iar luna in cauza este prima luna de lucru in Mentor. Service structuri din declaratii nu a rezolvat problema.
    Ultima oara editat decontab; 26 August 2013 la 09:43

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    In conditiile in care aveti concediu medical pentru 2 angajati, nu se genereaza niciodata pentru acestia sectiunea A. Creaza doar sectiune B. E corect
    Acum, eroarea pe care o aveti e de la altceva..lipsa sectiune eu am avut doar in momentul in care din neatentie, am facut verificarea lui 112 in duk si la tip declaratie aveam altceva, gen declaratia 394. Verificati si asta... Alte idei nu am.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit Lipsa sectiune A in D112

    Angajatii cu zile de concediu au si zile lucrate in luna respectiva. Mesajul de eroare apare la exportul fisierului XML inainte de validare.

  4. #4
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Chiar daca au zile lucrate tot pe sectiunea B se duc.
    In rest nu mai stiu, poate au si alti utilizatori idei...

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit Lipsa sectiune asigurat D112

    Revin cu informatii suplimentare referitoare la problema. Mesajul de eroare indica faptul ca nu apare nicio sectiune la cei doi angajati cu zile de concediu (unul are Co si Bo, celalalat Co si M). Am verificat structura fisierului XML si am observat, pe langa lipsa sectiunii B la asigurati, si lipsa atributelor cu centralizatoarele pentru concediile medicale la angajator.

    Am ajuns la sursa cred: Indemnizatii asigurari sanatate. Intrucat e o firma noua, iar angajatii au doar o luna vechime, nu se calculeaza corect media zilnica (apare mesajul "Eroare necunoscuta").

    Dupa cateva restarturi de aplicatie si recalculari de lichidare am scapat de eroarea necunoscuta, am calculat si media zilnica pentru concediul de maternitate si cel de boala obisnuita, verificarea D112 din liste afiseaza sumele, insa eroarea de generare XML a ramas.

    Cod:
    F: asigurat (n) [idAsig = n]
     eroare structura: lipsa sectiune obligatorie inainte de sfarsitul sectiunii 'asigurat'
    Ultima oara editat decontab; 27 August 2013 la 09:16

  6. #6
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Pai chiar daca firma e noua, presupun ca persoanele respective au ceva vechime daca le platiti medicalele. Atunci o sa trebuiasca pe baza unor adeverinte sa completati dvs manual sumele pe luni si zilele pentru medie. Nu puteti lasa liber, e normal ca va da eroare.
    Verificati sa aveti si ultimele versiuni.

  7. #7
    Data inscrierii
    January 2012
    Posturi
    99

    Implicit

    Am aceeasi problema. aceeasi eroare.
    Am completat toate informatiile necesare, inclusiv datele pt medie.
    Am rugat un prieten sa introduca in paralel in alt soft datele mele si a functionat perfect. Evident, nu pot sa-i cer sa-mi introduca intreg statul si sa-mi genereze declaratia. Trebuie sa rezolv problema.
    Ramane o ipoteza: prima luna in mentor cu concedii medicale genereaza eronat structura 112. Nu exclud alta cauza eu nu mai stiu ce sa incerc
    Suntem 3 persoane, cu cativa ani experienta cu winmentor, si de aprox 1 saptamana nu-i dam de cap.
    Pls, ceva sugestii ?!?

  8. #8
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Faptul ca dvs mentionati ca nu ati folosit pana acum indemnizatiile din mentor ma duce cu gandul la faptul ca undeva nu e setat totul corect.
    ftp:/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2013/
    Verificati sa fie totul intocmai. Eu pe setarile astea nu am probleme.
    Daca nu e nici asta, atunci luati legatura cu producatorul.

  9. #9
    Data inscrierii
    January 2012
    Posturi
    99

    Implicit

    Multumesc,
    astea sunt setarile cu care lucrez si eu. - firma conta, destul de multe firme - dar la initializarea asta am cedat.
    Am facut 112 in fisierul de pe anaf si coincide perfect cu stat-ul si balanta. Doar declaratia nu se exporta corect.
    Poate in luna decembrie (sigur vine alt medical la aceeasi persoana) va functiona.

  10. #10
    Data inscrierii
    January 2012
    Posturi
    99

    Implicit

    Am facut o simulare cu un medical fictiv in continuarea celui din noiembrie si am exportat declaratia pe dec cu succes !
    Problema pare sa fie doar la initializare direct cu medical...

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •