Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 11
  1. #1
    Data inscrierii
    January 2010
    Posturi
    9

    Implicit Plata CO neefectuat la incetare CM

    Salutare! Stie cineva cum se inregistreaza in Salarii Winmentor cv a 7 zile CO neefectuat, dar care trebuie platit...?? nu trebuie pontat, dar trebuie platit...multumesc anticipat pt raspunsuri...!!!

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Puteti sa dati banii prin Alte drepturi. Suma intra la calculul contributiilor, puteti sa ii dati si o explicatie...

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    Desigur, in luna in care ii acordati aceste "drepturi", angajatul trebuie sa fi fost pontat ca si prezent cel putin o zi. Altfel, 112 (ca si declaratia de somaj "de pe vremuri") dau eraore: nu are cum sa exista contributie la somaj daca omul nu a lucrat macar o zi in luna respectiva.
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    17

    Implicit

    Dacă folosesc opţiunea ''Alte drepturi'' programul calculează contribuţie la şomaj. ?ncep?nd cu ianuarie 2012 aceste venituri s?nt exceptate de la calculul şomajului. Ştie cineva cum trebuie procedat?

  5. #5
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Puteti sa imi spuneti care este legea care excepteaza concediul neefectuat de la contributia de somaj?

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    96

    Implicit

    Ne puteti spune care este legea/ordonanta care reglementeaza faptul ca sumele pt zilele de Co neefectuate sunt exceptate de la calculul contributiilor de somaj?
    Georgiana T.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    17

    Implicit

    Este vorba de OUG 125/2011 care modifică legea 571/2003 ?n ceea ce priveşte excepţiile de la plata contribuţiei la şomaj.

  8. #8
    Data inscrierii
    March 2009
    Posturi
    233

    Implicit

    Mi-am aruncat privirea pe Legea la care faceti referire, si daca am inteles eu bine e vorba de persoanele a caror relatii de munca cu firma angajatoare au incetat. Si trebuie sa ii platiti concediu neefectuat....Acum treaba e ceva mai complicata, in mentor fara o zi pontata nu puteti acorda sume fie ele excluse sau nu de la contributii. Si nu am vazut nicaieri la anaf validari pentru situatia asta. Poate ar trebui sa ii intrebati si pe ei cum recomanda rezolvarea situatiei. Eu personal as merge in luna in care am relatii de munca cu persoana respectiva si ii dau acolo prin alte drepturi plata pentru zilele de concediu neefectuat si as face o rectificativa la 112...dar asta e doar parerea mea, poate mai sunt si alte opinii....

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    17

    Implicit

    Păi asta am şi făcut: suma pentru concediu neefectuat am băgat-o la alte drepturi. Problema este că această sumă nu trebuie să intre ?n baza de calcul a contribuţiei la şomaj. Asta mi s-a spus şi de la şomaj şi de către ANAF.

  10. #10
    Data inscrierii
    August 2012
    Posturi
    3

    Implicit

    Buna,
    am si eu aceeasi situatie in aceasta luna: un angajat a intrat in CFS si apoi si-a dat demisia. Trebuie sa ia 5 ziel CO si nu am cum sa-i dau. Am incercat la alte sume dar imi genereaza D112 cu erori, neavand nicio zi pontata in activitate. Cum ati rezolvat dumneavoastra pana la urma situatia?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •