Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    29

    Implicit Fisa analitica partener / taxare inversa

    Buna ziua,
    Va rog sa ma ajutati cu inregistrarea unei facturi intracomunitare.
    La mine se pare ca desi bifez Taxare inversa, la total factura imi pune suma cu tot cu TVA. Daca ne uitam la inregistrarile contabile s-ar parea ca sunt ok

    371.01-401
    442.06-442.07

    problema mea este ca pe fisa analitica parteneri imi pune facturile cu tot cu tva, se pare ca nu stie ca e taxare inversa si nu trebuie sa aiba tva si imi denatueaza rulajul pe partenerul respectiv ( incomod totodata sa tot calculezi factura fara tva cand faci platile dupa fisa respectiva)
    tara din care face parte partenerul e stat european e bifat acest lucru in nomenclator, e bifat taxare inversa la intrari.........

    ma puteti ajuta cumva?
    multumesc
    Ultima oara editat demradui; 02 September 2010 la 17:18

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Locatie
    Bucuresti
    Posturi
    27

    Implicit

    Probabil e din cauza ca Partenerul nu are configurata "Țara" ca fiind din UE (in Nomenclator Partener -> Fisa de partener -> Localitatea etc. Unde introduceti factura? In "Intrari facturi" sau in "Intrari din import?"

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    29

    Implicit

    tara e bifata in nomenclator, insa facturile se baga la intrari si nu la intrari din import, am incercat cu facturi din import si merge , pe fisa analitica imi arata acum valoarea facturii in euro fara tva, in lei la fel fara tva.

    Multumesc

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •